Miasto z gruzów… Poznaj relacje gdańszczan o odbudowie miasta po 1945 r.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska uruchomiło portal z relacjami gdańszczan omawiającymi odbudowę miasta po 1945 r. Oprócz 30 nagrań w sieci znajduje się 6 zajęć edukacyjnych dotyczących umieszczonych tam wywiadów. Portal to tylko element większej zmiany w MHMG. Po 5 stycznia zostaną uruchomione dwa inne elementy: nowy serwis główny oraz portal ze zdjęciami zabytkowych obiektów.

Celem zakończonego 8 grudnia 2017 r. projektu „Miasto z Gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków" było zarejestrowanie, zachowanie i upowszechnienie wspomnień świadków powojennej odbudowy Gdańska, w której uczestniczyło liczne grono osób, w szczególny sposób poczuwające się do odpowiedzialności za dziedzictwo miasta. Pilotażowa odsłona Miasta z gruzów... obejmuje 30 kilkuminutowych nagrań 14 rozmówców, np. Marii Pelczar, Jana Małgorzewicza, czy Stanisława Michela i zmarłego w tym roku Jerzego Młynarczyka. Wszystkie materiały można wysłuchać bez opłat.

Ostatnia chwila na nagrania, potem już tylko cisza...

„[...] a poza tym była cisza.. i od czasu do czasu szmer osuwających się kawałków gruzu..." – mówi na jednym z krótkich nagrań zasłużony dla Gdańska Wiesław Gruszkowski.

- Przybliżenie sylwetek tych postaci – odchodzących już ostatnich odbudowujących polski Gdańsk, poprzez nagranie i udostępnienie ich wspomnień, nie tylko wzmocni pamięć lokalną o małej ojczyźnie, jaką dla wielu stał się po wojnie Gdańsk. Przyczyni się również do upowszechniania postaw odpowiedzialności obywatelskiej – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Każdemu z rozmówców zadawano te same pytania. Odpowiedzi były różne. 1,5 godzinne wywiady obrazują złożoność problemu jakim była odbudowa Gdańska po 1945 r. Docelowo w dalszej perspektywie czasu mają się one również znaleźć w sieci. Nagrań z pokoleniem odchodzących gdańszczan ma też być więcej. To ostatnia chwila, by utrwalić ich wspomnienia...

6 materiałów edukacyjnych

Uzupełnieniem dla wywiadów jest sześć bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Dzięki nim można odkryć na nowo przestrzeń miasta podczas spaceru, stworzyć własne nagranie, a także zapoznać się w wielokulturowym Gdańskiem sprzed i po 1945 r.

- Z materiałami można pracować także w szkołach. Właśnie takie przeznaczenie mają umieszczone na witrynie teksty przeznaczone do pracy z grupą uczniów, czy zadania polegające na przeprowadzeniu własnych wywiadów z członkami najstarszego żyjącego pokolenia gdańszczan – mówi Katarzyna Kurkowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Portal to zapowiedź szerszych zmian w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

W połowie stycznia 2018 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zmieni nazwę na Muzeum Gdańska. Zmianie nazwy towarzyszy także odświeżenie wyglądu witryny internetowej i rozszerzenie zakresu umieszczonych tam treści. Jednym z elementów tej ostatniej jest uruchomiony dziś portal zawierający dziedzictwo niematerialne, czyli www.relacje.dziedzictwo-gdansk.pl.

- Portal ze wspomnieniami gdańszczan będzie podpięty pod nowy serwis główny i poprzez odnośniki, np. lokalizatory na mapie, będzie silnie powiązany ze stroną prezentującą dziedzictwo materialne – czyli zdjęciami Gdańska, albo przedmiotami związanymi z jego historią. Zależy nam na tym, aby w niedalekiej przyszłości, po 5 stycznia 2018 r.,  odwiedzający witrynę Muzeum Gdańska wszystkie informacje znalazł w jednym miejscu w spójnej szacie graficznej. Mowa tu nie tylko o wystawach, czy projektach Muzeum, ale także informacjach o historii miasta  – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: