Muzeum Marynarki Wojennej: Cenne archiwalia wracają po renowacji

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na prezentację cennych archiwaliów 11 grudnia o godz. 11.30 w sali audytoryjnej MMW ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni. 

Po dziesięciu miesiącach konserwacji, powracają  do Muzeum Marynarki Wojennej cenne archiwalia"Wicher et burza contre-torpilleurs de 1540 tonneaux. atlas des dessins de artilerie et torpilles, chantiers navals francais, 1931."- jeden z dwunastu albumów zawierających plany konstrukcyjne niszczycieli (według przedwojennego nazewnictwa – kontrtorpedowców) ORP Burza i ORP Wicher. To 64 karty dokumentacji stoczniowej. Konserwację przeprowadziła specjalistyczna pracownia Dariusza Subocza z Grębocina. Archiwalia trafią na przygotowywaną na listopad 2018 roku wystawę stałą MMW.

Plany wymagały specjalistycznej konserwacji. Używane przez wiele lat na ORP Burza, aż do zakończenia służby okrętu, narażone były na trudne dla papieru warunki – wilgoć. W 1975 r. trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej. Były zagrzybione. Pojedyncze karty były częściowo podarte, a częściowo posklejane taśmami biurowymi. Obecnie wszystkie albumy poddano procesowi fumigacji gazem. Pełna konserwacja każdego albumu to koszt około 50.000 złotych, który sfinansowało Muzeum Marynarki Wojennej.

Zestaw dokumentów, który 11 grudnia wraca do Muzeum MW, to druga z 12 części albumu planów OORP Burza i Wicher, która została poddana pracom ratowniczym. Pierwszy z albumów w marcu tego roku trafił do Pracowni Konserwatorskiej Dariusza Subocza w Grębocinie (Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa) i jest jeszcze w trakcie konserwacji. Jej koszt sfinansuje w części firma Thales.

info+foto: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 

K. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: