MIIWŚ: wystawa czasowa o pracy przymusowej i niewolniczej Polaków w III Rzeszy

W czwartek, 23 listopada, w MIIWŚ w Gdańsku otwarcie wystawy „Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz III Rzeszy w latach 1939-1945”. Wystawa potrwa do końca grudnia. W MIIWŚ rusza także kino.

Otwarcie odbędzie się w czwartek, 23 listopada 2017 r. o godz. 17.00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, plac Władysława Bartoszewskiego 1, wejście główne, poziom -2.

Na wystawie zaprezentowane będą:

Wprowadzenie do wystawy wygłosi w czwartek Jakub Deka, kurator ekspozycji z ramienia Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, która wystawę przygotowała.

Wystawa prezentowana będzie od 23 listopada do końca grudnia 2017 r.

Wystawa „Zachować pamięć" ukazuje mało znany obraz niemieckiej polityki okupacyjnej wobec obywateli polskich w latach II wojny światowej. Można tu znaleźć najważniejsze informacje, liczby i fakty dotyczące pracy przymusowej i niewolniczej, obozów koncentracyjnych, zagłady Żydów, więzień i obozów karnych, wysiedleń i germanizacji. Przedstawione fotografie, dokumenty oraz listy przybliżają tragedię pojedynczych osób i całych rodzin. Są tu zarządzenia i odezwy władz okupacyjnych, ogłoszenia o masowych egzekucjach, prywatne listy ocalałych i tych, którzy do swoich rodzin nigdy nie powrócili.

Do stworzenia ekspozycji posłużyły archiwalia zgromadzone przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie" oraz materiały pochodzące od polskich i zagranicznych partnerów.

Za motto wystawy posłużyły słowa wyryte na pomniku przypominającym o losach dzieci i młodzieży — więźniów obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi — „Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć".

Kino w MIIWŚ

Od wtorku, 21 listopada, w MIIWŚ rusza Kino „Muzeum”. Jego celem jest prezentacja zarówno klasyki kina, kina przedwojennego, historycznego i wojennego, jak również ambitnego kina współczesnego. W programie oprócz kinowych nowości będą cykle tematyczne, takie jak: „W starym kinie” (cykl filmowy prezentujący zapomniane perełki międzywojennego polskiego kina), „Klasyka kina” (seria projekcji najważniejszych dzieł filmu polskiego i zagranicznego), „KinoHistoria” (cykl poświęcony filmom historycznym, wojennym i dokumentalnym ukazującym wydarzenia i postaci związane z okresem II Wojny Światowej). 

Repertuar na listopad: 

21 listopada, godz. 17.30

KRYPTONIM HHhH 2017 | 120’ | Belgia, Francja, USA, Wielka Brytania | reż. Cédric Jimenez

24 listopada, godz. 17.30

W starym kinie: ABC MIŁOŚCI 1935 | 60’ | Polska | reż. Michał Waszyński

28 listopada, godz. 17.30

BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY 2017 | 80’ | Polska | reż. Marcin Borchardt

INFORMACJE DLA WIDZÓW

Sala kinowa mieszcząca 114 miejsc znajduje się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej. Bilety można nabywać tylko w kasie Muzeum w godzinach jej otwarcia (wtorek-niedziela w godz. 9.30- 17.30). Informacje o bieżącym repertuarze znajdują się na stronie www.muzeum1939.pl/ oraz na FB Muzeum II Wojny Światowej.

BILETY

Ceny biletów: Normalny – 15 zł Ulgowy – 10 zł

Kasa kina:
Tel: +48 58 760 09 60
E-mail:  info@muzeum1939.pl

Biuro kina:
Tel: 58 760 31 87
E-mail: kino@muzeum1939.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: