Nieprawidłowości przy pozwoleniach dot. kanału Radunii

PWKZ zakończył kontrolę w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków, a wnioski z kontroli przekazano już zainteresowanym, czyli MKZ oraz Prezydentowi Miasta Gdańska.

Przypomnijmy, zakres kontroli obejmował: sprawdzenie pod względem formalno-prawnym i merytorycznym prawidłowości przeprowadzonych postępowań administracyjnych w sprawie wydania pozwoleń na: wykonanie robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenu, wynikającym z zamiennego projektu budowlanego Wielofunkcyjnego Kompleksu Handlowo-Usługowego w granicach ulic 3 Maja, Okopowej, Alei Armii Krajowej, Hucisko, Targ Rakowy i Targ Sienny w Gdańsku (decyzja 743/2016 z dnia 18.10.2016 r.) oraz na wykonanie robót budowlanych zamiennych w granicach ulic 3 Maja, Okopowej, Alei Armii Krajowej, Hucisko, Targ Rakowy i Targ Sienny w Gdańsku (decyzje 455/2016 z dnia 13 lipca 2016 r. i 792/2016 z dnia 03.11.2016 r.). Decyzje te oczywiście dotyczą Kanału Raduni, nazywanym w nich "korytem edukacyjnym Kanału Raduni".

- Poza drobnymi uchybieniami formalnymi np. brakiem terminu rozpoczęcia robót we wniosku, kontrola stwierdziła, że mogą istnieć podstawy do stwierdzenia nieważności wszystkich decyzji. Pierwotne pozwolenie na budowę wydawał WUOZ w Gdańsku, projekt zamienny procedował już konserwator miejski. Nie uchylił on jednak poprzedniej decyzji, tak by zgodnie z prawem wydać następne pozwolenie. Tym samym w obiegu prawnym pozostają dwa równoważne pozwolenia - tłumaczy Agnieszka Kowalska, PWKZ. 

W ocenie PWKZ decyzja pozwalająca na realizację "koryta edukacyjnego" jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca.

PWKZ skieruje sprawę wydanych pozwoleń do MKiDN. Ministerstwo jest organem drugiej instancji dla pozwoleń wydanych przez konserwatora miejskiego. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: