Gala boksu w Wejherowie z walką sportowych rycerzy

Już 25 listopada w Wejherowie odbędzie się 8 walk Olimpijskich oraz jedna walka zawodowa. Jako ciekawostka dla fanów historii będzie walka sportowych walk rycerskich. 

Boks wraca do Wejherowa. Miasto, które niegdyś było znane z bokserów z powrotem zaczyna żyć "szermierką na pięści". W hali ZSP nr 2 "Ekektryk" odbędą się walki z udziałem m.in. Weroniki Pawlak, dwukrotnej Mistrzyni Polski, uczestniczki Mistrzostw Europy. Zawodniczka skrzyżuje rękawice z Różą Asanowicz która może pochwalić się Mistrzostwem kraju uczestnictwem w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.

- Kiedyś w Wejherowie w każdej kamienicy, w każdej niemal klatce schodowej mieszkał bokser. Pragniemy obudzić tą tradycje - opowiada organizator gali i trener WKB Gryf Wejherowo Wojciech Wasiakowski. 

Dla miłośników historii i sportowych walk rycerskich ciekawostką będzie walka rewanżowa Michał Gzowski vs Piotr Celej. Obaj panowie skrzyżowali ze sobą miecze w czerwcu tego roku na gali mma House of Gladiators. Wtedy, mimo naporu rywala, zwyciężył na punkty Celej, ale jego rywal zapowiada odwet. 

Michał Gzowski vs Piotr Celej MMA Medieval - House of Gladiators Event 24 VI 2017 Katowice

Walka będzie odbywać się w formule Profesjonalnych Walk Rycerskich. Sama formuła walk jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy są wybierani przez organizatora. Są dzieleni na kategorie wagowe. Walka trwa określoną liczbę rund.

Bronią jest miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Walki są na zasadach „full-contact”, czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele „brutalnych” zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki.

Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Uzbrojenie jest datowane dość szeroko od XIII aż do XVII wieku. Musi być spójne historycznie i bezpieczne. Jednym obowiązkowym niehistorycznym ochraniaczem jest suspensor.

Gale walk rycerskich stają się coraz popularniejsze na świecie. Szczególnie rozwinięte są u naszych wschodnich sąsiadów - walki w Rosji są zazwyczaj organizowane na profesjonalnych ringach. Organizacja M1 wypuściła nawet specjalną serię walk M1-Medieval. Ich potencjał dostrzegł nawet Mike Tyson, umieszczając filmik z rycerskiego nokautu na swoim oficjalnym Facebooku. Teraz potencjał sportowych walk rycerskich dostrzegło tez polskie MMA.

Więcej o wydarzeniu TUTAJ

Partnerem zawodników sportowych walk rycerskich jest firma PSM Logistic

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

Tagi: