Goccy mieszkańcy Faktorii pojechali do Gliwic

Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy

Dziesiątego listopada w Willi Caro, należącej do Muzeum w Gliwicach rusza wystawa "Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy". Eksponatami na wystawie są między innymi wiernie odtworzone postacie  Gotów, które na co dzień zasiedlają zrekonstruowane chaty na Faktorii w Pruszczu Gdańskim.

Do Gliwic pojechały także zabytki z pruszczańskich wykopalisk a zwiedzający będą mogli obejrzeć projekcje filmu „Prace archeologiczne w Pruszczu Gdańskim”, który przybliży niezwykłe stanowiska kultury wielbarskiej odkryte w tej miejscowości. Oprócz eksponatów z Faktorii w Pruszczu Gdańskim, oraz z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Miejskiego Wrocławia Oddział Muzeum Archeologiczne, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie,  Masłomęckie Stowarzyszenie „Wioska-Gotów”, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, oraz prywatnych zbiorów Mirosława Bienieckiego. Na wystawie można będzie zobaczyć wiele innych eksponatów związanych z kulturą gocką na terenie Polski, ale również Europy. Najbardziej spektakularne zabytki stanowić będą egzemplarze gockiej biżuterii oraz elementów stroju, w postaci kolii z paciorków szklanych i bursztynowych, srebrnych zapinek i bransolet czy brązowych okuć pasa. Nie mniej ciekawe dla widzów z pewnością okażą się wyroby rzemiosła w postaci toczonych na kole naczyń glinianych, kościanych grzebieni czy unikatowych kości i żetonów go gry. Dowodem rozległych kontaktów handlowych i kulturowych Gotów będą importowane, a odkrywane na stanowiskach archeologicznych na terenie Polski, m.in. rzymskie monety srebrne, szklane pucharki czy brązowe naczynia. Ekspozycję wzbogacą również rekonstrukcje stroju, a także pochówku zbiorowego ze śladami rytualnych obrzędów, odkrytego na cmentarzysku w Masłomęczu.

(Red.) Bg fot Wioska Gotów w Masłomęczu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: