Gdańsk - historyczny zdrój wraca na Chlebnicką

zdrój, Dwór Artusa. Chlebnicka, północna.tv, strefahistorii.pl, paweł adamowicz

W najbliższy poniedziałek wróci na ulicę Chlebnicką zdrój, który, jak wynika z ikonografii, stał tam od II połowy XIX wieku do II wojny światowej.

Odsłonięcie zdroju odbędzie się w poniedziałek 30 października 2017 r. o godzinie 12.00, przy ul. Chlebnickiej, na tyłach Dworu Artusa. Uroczystość odbędzie się z udziałem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz wielu innych zaproszonych gości, w tym autorów projektu (Studio Projektowe „PROFIL” – Pracownia Autorska), prof. Andrzeja Januszajtisa, który udzielił wparcia merytorycznego niezbędnego do  realizacji programu „Gdańskie fontanny i zdroje”, wykonawcy zdroju.

- Projekt budowy i przywracania zdrojów wodnych jest doskonałym przykładem pielęgnacji pamięci o historii miejsc i wpisywania we współczesny krajobraz Gdańska elementów nawiązujących do ich dawnego wyglądu – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska – Zdroje na terenie Głównego Miasta zwracają uwagę nie tylko ze względu na swoją oryginalną formę, ale przede wszystkim służą mieszkańcom i turystom.

Zdrój przy ul. Chlebnickiej w formie zewnętrznej nawiązuje do historycznego, znanego z ikonografii i z zachowanych zdjęć pierwowzoru z II poł. XIX w. Istniejąca w tym miejscu studnia zniszczona została w czasie II wojny światowej.

Replikę zdroju, wraz ze schodami, wykonano z piaskowca. Wodę zaczerpnąć można z wylewki wykonanej w formie stylizowanej głowy gdańskiego lwa, która została odlana z brązu i jest kopią zachowanej XVII-wiecznej głowy lwa, którą możemy obejrzeć na ścianie historycznej Ławy Piwnej w Dworze Artusa. Będzie to 23 zdrój na mapie Miasta Gdańska.

(Red.) fot. MHMG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: