Sopocki Dom Aukcyjny: Dwudziesta Aukcja Varia przed nami

Jesień 2017 roku jest wyjątkowo bogata dla kolekcjonerów na Pomorzu. Już w sobotę, 21 października w gdańskiej galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego przy ulicy Długiej, o godzinie 17:00 odbędzie się Aukcja Varia.

 

Sopocki Dom Aukcyjny na tą wyjątkową aukcję zgrodziły przeszło 260 różnych przedmiotów. Każda aukcja z gatunku Varia jest jedyna w swoim rodzaju – bowiem każdy może na niej znaleźć coś dla siebie.

Nie inaczej jest i tym razem – bowiem począwszy od obrazów wszelkiej tematyki – od aktów po cerkiewne ikony przez meble po urocze bibeloty – to wszystko już w sobotę będzie czekało na potencjalnych, nowych włascicieli.

 

Zbliżająca się aukcja w dużej mierze wygląda jakby była przygotowana dla osób, które szukają pieknych detali do mieszkania, przedmiotów z duszą – które w dodatku będzie można wylicytować za relatywnie nieduże pieniądze. Nawet jeden odpowiednio dobrany mebel czy lampa nadać może wnętrzu mieszkania czy domu ciekawego charakteru.

 

Obrazy zgromadzone na sobotnią aukcję są wykonane różną techniką a wachlarz tematyczny jest wyjątkowo okazały. Od malowniczych pejzaży i portretów po martwe natury i akty. Z tego obszernego zbioru nawet wyrafinowany odbiorca może wybrać coś dla siebie.

 

Osobnym tematem wśród obrazów jest pokaźna kolekcja cerkiewnych ikon, w tym: wizerunki Matki Boskiej Kazańskiej, Chrustusa Pantokratora czy Św. Trójcy. To jednak nie wszystkie propozycje SDA pochodzące ze wschodu. Oprócz ikon bowiem licytowane będą misternej roboty koszulki do klasycznych przedstwień wchodnich świętych oraz nimby do klasycznych, wschodnich wizerunków Matki Boskiej.

Poszukiwacze elementów wystroju z tzw. duszą bedą mogli wybierać wśród krzeseł i foteli takich producentów jak: Zamojskie Fabryki Mebli czy Głuchołaski Ośrodek Przemysłu Meblarskiego, Strzeleckie Zakłady Przemysłu Terenowego. Te meble to kanon klasycznego polskiego wzornictwa przemysłowego.

Prócz mebli tapicerowanych łowcy przedmiotów z charakterem znajdą też lampy i wszekiej maści bibeloty z porcelany, szklane wazony, srebra czy elementy zastawy stołowej tak rozpoznawalnych producentów jak Chodzież, Miśnia czy Rosenthal. Nie zabraknie bowiem elementów z tak odległych ston świata jak Chiny czy nieistniejąca już dziś Persja.

Nie sposób wymienić wszystkich wystawionych przedmiotów. Łączy je jedno. Każdy z nich jest kawałkiem historii, ma niepowtarzalny charakter. I jest na wyciągnięcie ręki w Sopockim Domu Aukcyjnym.

 

foto: Sopocki Dom Aukcyjny

(red.) Karolina Łucja Białke        

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: