Zamek Książąt Pomorskich ma nowe eksponaty

Komendant Miejski Policji w Słupsku insp. Andrzej Szaniawski, uroczyście przekazał do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku dwa pochodzące z okresu II wojny światowej pistolety VIS WZ - 35 oraz Mauser. Dzięki staraniom min. Fundacji Indygo, Stowarzyszenia Eksploracyjno - Historyczngo „Gryf” oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Słupskiej, pistolety te będą eksponatami muzealnymi na Zamku Książąt Pomorskich.

Pistolety pochodzą z okresu II wojny światowej. Zostały znalezione kilka miesięcy temu podczas remontu dwóch domów pochodzących z okresu przedwojennego. Jak trafiły do Słupska i kto był ich właścicielem? To pytanie od stycznia 2017 roku zajmowało śledczych z Komisariatu I Policji w Słupsku, którzy w tej sprawie zabezpieczyli broń oraz prowadzili dochodzenie. Podczas realizacji tej sprawy zasięgnięto opinii biegłego z zakresu broni i amunicji. Potwierdził on, iż pistolety te są nadal sprawne technicznie i są bronią palną w myśl Ustawy o broni i amunicji. Jednym z kluczowych pytań w trakcie realizacji tej „ historycznej” sprawy było odpowiedzenie na pytanie kto był posiadaczem i użytkownikiem zabezpieczonej broni. To pytanie „ procesowo” jak na razie pozostanie bez odpowiedzi choć przypuszczenia śledczych wskazują, iż właścicielami tej broni mogli być pierwsi osadnicy, którzy zamieszkiwali Słupsk po 1945 roku. 

Oczywiście broń została sprawdzona. Nie była używana do popełniania przestępstw. Oba egzemplarze są sprawne, to roczniki produkcji 1939. Do tego jest amunicja pięć sztuk do Visa i dziesięć do Mausera. 

Jako mieszkaniec Słupska i lokalny patriota nie wyobrażam sobie innego rozwiązania niż przekazanie broni do muzeum. Cieszę się, że udało się to zrobić – odpowiadał na liczne pytania dziennikarzy Komendant Miejski Policji w Słupsku inspektor Andrzej Szaniawski .

Dyrektor słupskiego muzeum, pani Marzenna Mazur przyjmując od Policjantów pistolety do swojej placówki podkreśliła, iż broń ta pozostanie w Słupsku dzięki zabiegom Policji oraz staraniom min. Fundacji Indygo, Stowarzyszenia Eksploracyjno - Historyczngo „Gryf” oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Słupskiej.

info/foto: Komenda Wojewódzka Policjiw Gdańsku

K. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: