Witkacy, Kossak, Malczewski, Wyczółkowski i Beksa czyli jesień w Sopockim Domu Aukcyjnym

Jesień na trójmiejskim rynku kolekcjonerów sztuki to bodaj najbogatsza w wydarzenia pora roku. Już 28 paźdzernika o godzinie 17:00 w Sopockim Domu Aukcyjnym w Sopocie przy ulicy Bohaterów Monte Cassinno odbędzie się kolejna aukcja – tym razem prac na papierze.

 

Wśród oferowanych koneserom sztuki prac znajdą się takie nazwiska jak: Jerzy Nowosielski, Zdzislaw Beksiński, Nikifor Krynicki, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Tadeusz Kantor, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer oraz jego bodaj najwybitniejszy uczeń – Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy.

 

Podobnie jak różnorodność nazwisk autorów tak mnogość technik wykonania zaspokoić może wszelkie gusta. Od akwareli, pasteli, grafik po litografie i monotypie – to wszystko będzie czekało w SDA ostatniej październikowej soboty.

 

Firma Portretowa Witkacy przedstawia

 

Niewątpliwą gwiazdą aukcji będą portrety autorswa Witacego. Na jednym z nich widnieje Janina z Soborskich Czerbakowa -małżonka Adama Wiktora Czerbaka - lekarza, nauczyciela, publicysty i wydawcy, który w czasie I wojny światowej urządzał w Zakopanem seanse spirytystyczne i występował jako hipnotyzer. Od 1921 roku zamieszkał na stałe w Zakopanem, gdzie w latach 1922–1924 wydawał cykl jednodniówek („Bagno Zakopiańskie”, „Targowica Zakopiańska”, „Młot Zakopiański”, „Pręgierz Zakopiański”), w których publikował paszkwilanckie artykuły atakujące władze miejskie oraz miejscowe znakomitości, w związku z czym był jednym z najbardziej nielubianych tam ludzi. Witkacy sportretował żonę Czerbaka, Janinę i zakwalifikował jej wizerunek do typu E, ktory według Regulaminu Firmy Portretowej zakładał „dowolną interpretację psychologiczną według intuicji firmy”. W praktyce Witkacy stosował tę konwencję w portretowaniu kobiet, których uroda robiła na nich wrażenie. Portret wykonany 3 września 1929 r. przedstawia ciasno skadrowaną głowę kobiety osadzoną na stosunkowo długiej szyi. Takie ujęcie dodaje wizerunkowi ekspresji i występuje ono w twórczości artysty o wiele rzadziej niż typowe popiersie. Niewątpliwym atutem tego portretu są też wielkie oczy modelki, z uwagą wpatrzone w widza. Ich nieco smutny wyraz oraz zaciśnięte usta o wąskich wargach mogą sugerować jakieś problemy, co było pewnie związane z opisanymi wyżej nienajlepszymi relacjami jej męża z otoczeniem.Cena wywoławcza portretu to 64 tysiące złotych. Drugi, z widniejącą na nim Jadwigą Beck'ową – małżonką Józefa Becka ministra spraw zagranicznych II Rzeczpospolitej, będzie można licytować od 80 tysięcy złotych. 

 

Gdański akcent

 

Aukcje w Sopockim Domu Aukcyjnym wielokrotnie zawierały pierwiastki gdańskie lub sopockie. Tak jest i tym razem. W zbiorach SDA zebranych na październikową licytację znajduje się kolekcja akwafort i litografii przedstawiająca najbardziej rozpoznawalne budowle Gdańska: Żuraw, Stary Młyn, Spichlerz Królewski, Zielona Brama, Kaplica Królewska, Zbrojownia, Pałac Opatów, czy Kościół Mariacki. Autorami tych prac są między innymi: Teodor Urtnowski, Berthold Hellingrath, Ryszard Stryjec, Jan Kanty Gumowski i Antoni Suchanek. Miłośnicy dawnego Grodu Netuna, pasjonaci historii już za kilkaset złotych mogą stać się właścicielami jedynych w swoim rodzaju pamiątek.  

 

Pejzaże z krakowskim charakterem

 

Wśród wielu przygotowanych na październikową aukcję pejzaży odnajdziemy nie tylko te o tematyce marinistycznej, włoskiej czy stricte gdańskiej. Odnajdziemy tu również stary, poczciwy i zawsze piękny Kraków, zatrzymany w czasie pędzlem Leona Wyczółkowskiego czy Karola Kossaka i Tadeusza Kantora. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy motywów góralskich i zakopiańskiego folkloru.

 

Od 16 października wszystkie zgłoszone obrazy można podziwiać na przedaukcyjnej wystawie, która potrwa do rozpoczęcia aukcji. A ta, przypomnijmy, 28 października o godzinie 17:00 w Sopockim Domu Aukcyjnym przy ulicy Bohaterów Monte Cassino.

 

Karolina Łucja Białke

foto/info: Sopocki Dom Aukcyjny        

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: