Nowe oblicza gdyńskich zabytków

Miejskie dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane otrzymało w tym roku 18 gdyńskich budynków wpisanych do rejestru zabytków. Jakie elementy zostaną poddane renowacji, co się zmieni, jak prezentować się będą po zakończonych pracach? Przyglądamy się  najciekawszym realizacjom.
 
Spośród 18 budynków, które w tym roku odzyskają swój blask dzięki miejskim dotacjom, w dwóch przeprowadzono już odbiory. Prace przy kolejnych jeszcze trwają. Warto zaznaczyć, że – zgodnie z zasadami przyznawania dofinansowań – muszą one zakończyć się jeszcze w tym roku kalendarzowym.
 
Akademia Morska
ul. Morska 81-87, dotacja na remont elewacji frontowej budynku C w wysokości do 162 500,00 zł
 
Najbardziej kosztownym projektem spośród wszystkich dotowanych przez miasto w tym roku jest remont elewacji budynku C Akademii Morskiej. Jego koszt wyniesie do 162,5 tys. zł. Budynek, przy którym trwają prace restauratorskie, powstał po II wojnie światowej, ale jest dokomponowanym do przedwojennej części zespołu Akademii. W efekcie prac elewacje uzyskają fakturę i kolor tynku taki, jak oryginalnie po wybudowaniu. 
 
Kościół parafialny p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Armii Krajowej 46, dotacja na remont elewacji w wysokości do 88 805,89 zł
 
Pracom restauratorskim w kościele poddano tynki elewacyjne powyżej parteru. Tynki te to tak zwana „cyklina”, czyli grubowarstwowy tynk z kamykami o powierzchni zdrapywanej po lekkim stwardnieniu, co daje efekt bardzo porowatej płaszczyzny. Na elewacji zastosowano tynki w kolorze szarym i grafitowym, podkreślając różnymi kolorami elementy konstrukcji budynku. Prace konserwatorskie polegały tu na oczyszczeniu tynków, miejscowym ich uzupełnieniu oraz ujednoliceniu kolorów w obrębie tych samych elementów.
 
Budynek Sądu Rejonowego
pl. Konstytucji 5, dotacja na prace restauratorskie przy posadzkach i okładzinach ścian i filarów w holu na parterze w wysokości do 60 987,62 zł
 
Hol główny sądu zachował swoje pierwotne wykończenie ścian i podłóg, ale w toku powojennych remontów zostały one częściowo zniszczone. Pracom restauratorskim poddano posadzki i schody z szarego i czarnego lastryka, czyli masy betonowej z bardzo drobnymi kamieniami, oszlifowanej po pełnym stwardnieniu. Uzupełniono ubytki w posadzkach i oszlifowano je przy użyciu specjalnej maszyny. Na filarach holu w latach 30. wykonano unikatową dekorację z szarej masy cementowej, która imituje kamień naturalny. Powierzchnie te także są poddawane żmudnej konserwacji.  
 
Budynek mieszkalny, Zespół Mieszkaniowy BGK, tzw. Bankowiec
ul. 3 Maja 27-31, dotacja na remont okien klatek schodowych nr V i VII w wysokości do 83 731,00 zł
 
W budynku jest osiem klatek schodowych, a w każdej z nich są unikatowe okna obrotowe, jedyne takie w Gdyni. W poprzednich latach odrestaurowano już część okien, a w tym roku wykonywane są ostatnie dwie części. Stalowe ramy okienne zostały wymontowane i poddane oczyszczeniu i pomalowaniu oraz oszkleniu w warsztacie. Następnie są montowane w odrestaurowane ościeżnice. Na koniec ruchome ramy są ze sobą łączone stalowymi listwami, aby mogły się otwierać jednocześnie.
 
Budynek gdyńskiego ogniska Związku Młodzieży Chrześcijańskiej „Polska YMCA”
ul. Żeromskiego 26, dotacja na renowację drzwi strefy wejściowej oraz renowację okien sali gimnastycznej w wysokości do 62 780,00 zł
 
Budynek powstał kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, ale jest znakomitym przykładem awangardowego modernizmu. Zachowały się w nim oryginalne okna uchylne w sali gimnastycznej oraz dekoracyjne drzwi z motywem wielokrotnych bulajów. Obecnie trwają prace, które po wielu latach doprowadzą te elementy do pełnej sprawności użytkowej i pierwotnego wyglądu. 
 
Budynek Automobilklubu Morskiego
ul. I Armii Wojska Polskiego 28, dotacja na remont dachu i opierzeń oraz renowację okien werandy w wysokości do 68 583,38 zł
 
Pracom renowacyjnym poddano drewniane, historyczne okna werandy położonej z tyłu budynku, a także naprawiane są dolne części dachu tj. okap, opierzenia itd.  
 
Budynek mieszkalny, ul. Świętojańska 47
dotacja na remont elewacji frontowej powyżej kondygnacji parteru w wysokości do 40 635,58 zł
 
Elewacja frontowa powyżej parteru wykończona została w latach 30. szlachetnym tynkiem dekoracyjnym. Tynk jest w kolorze żółtym z białymi i czarnymi kamykami, a jego powierzchnia została poddana zmywaniu strumieniem wody w czasie twardnienia. Dało to ozdobny efekt lekko wystających kamyków. Ta technologia była dość często stosowana na elewacjach w okresie międzywojennym oraz po wojnie, ale jest to jedyny w Gdyni przykład żółtego koloru jako tła. Prace konserwatorskie są szczególnie trudne ze względu na konieczność uzupełnienia zniszczonych fragmentów bez naruszenia całej płaszczyzny.
 
Budynek mieszkalny, ul. Świętojańska 57
dotacja na remont elewacji frontowych, w wysokości do 58 578,63 zł
 
Budynek został wybudowany w latach 30. XX w., ale tynki elewacyjne wykonano dopiero po wojnie. W trakcie prac konserwatorskich, po dokładnym oczyszczeniu elewacji, ukazał się spod zanieczyszczeń pierwotny kolor – jasnobeżowy. Z uwagi na zniszczenie starego tynku i liczne przebarwienia, zdecydowano się nałożyć na całej powierzchni nowy tynk o takiej samej charakterystyce. Jego wykończenie polega na ręcznym zdrapywaniu powierzchni – tak, jak to robiono przed wojną i bezpośrednio po niej.
 
Kamienica przy ul. Świętojańskiej 57 podczas remontu elewacji // fot. Karol Stańczak
Kamienica przy ul. Świętojańskiej 57 podczas remontu elewacji // fot. Karol Stańczak
 
Pozostałe gdyńskie zabytki, które otrzymały w tym roku miejskie dotacje, to:
Willa bliźniacza, ul. Korzeniowskiego 25A, dotacja na renowację okien, drzwi zewnętrznych i bramy oraz opracowanie dokumentacji projektowej remontu elewacji w wysokości do 47 070,40 zł
Budynek mieszkalny „Opolanka”, ul. Piotra Skargi 9, dotacja na remont dachu w wysokości do 96 743,65 zł
Budynek mieszkalny, d. Biuro Budowy Portu, ul. Waszyngtona 38, dotacja na remont izolacji przeciwwilgociowej fundamentów w wysokości do 93 015,29 zł
Budynek mieszkalny, ul. Zygmunta Augusta 13, dotacja na remont elewacji dziedzińca A w wysokości do 69 750,91 zł
Budynek mieszkalny, ul. Arciszewskich 23, dotacja na remont elewacji frontowej i balkonów w wysokości do 72 780,27 zł
Budynek mieszkalny, ul. Armii Krajowej 23, dotacja na remont elewacji frontowej w wysokości do 35 317,23 zł
Budynek mieszkalny, ul. Świętojańska 56, dotacja na remont elewacji tylnej i bocznej południowej w wysokości do 99 153,12 zł
Budynek mieszkalny, ul. Świętojańska 92-94, dotacja na remont kondygnacji parteru elewacji frontowej w wysokości do 8 627,46 zł
Budynek mieszkalny, ul. Świętojańska 100, dotacja na remont elewacji tylnej w wysokości do 39 671,25 zł
Budynek mieszkalny, ul. Wybickiego 3, dotacja na remont elewacji frontowej w wysokości do 23 726,17 zł
 
źródło: gdynia.pl 
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: