Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prezentuje czołg Panzer IV

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prezentuje z dumą na wystawie plenerowej jedyny w Polsce oryginalny i dostępny do zwiedzania niemiecki czołg z okresu II wojny Panzer IV. 

 

Jest to jedyny oryginalny i prawie kompletny niemiecki czołg z okresu II wojny światowej, który będzie można zobaczyć w polskim muzeum.

Czołg został odnaleziony w 2011 roku na terenie lotniska w Kluczewie pod Stargardem. Akcję wydobywczą prowadził dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wraz z członkami Stowarzyszenia Pomorze 1945 oraz grupą pasjonatów historii. Odnaleziono go w 2011r. w Kluczewie i wydarto spod ziemi, z głębokości ponad 4 metrów.

Złożenia pojazdu w całość podjął się Artur Zys – właściciel Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pławcach, pod nadzorem ppłk Tomasza Ogrodniczuka z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). Ten konkretny czołg został najpierw uszkodzony podczas walk, a potem wysadzony w powietrze - zatem praca przy jego reknstrukcji przypominała często składanie puzzli.Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu szuka części mogących pomóc odbudować czołg PzKpfw IV. Osoby posiadające informacje o nieodkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny znaleźć się w polskich muzeach proszone są o kontakt: email alekost@wp.pl , tel 601402400

Przypomnijmy: 
PzKpfw IV (Panzerkampfwagen IV) to niemiecki czołg średni z okresu II wojny światowej. Aż do jesieni 1942 roku był najcięższym wozem pancernym służącym w armii III Rzeszy. Początkowo był uzbrojony w krótkolufowe działo kalibru 75 mm, jednak pod wpływem doświadczeń wyniesionych ze starć z radzieckami czołgami T-34 i KW-1 przezbrojono go w armaty długolufowe. Przez kilka miesięcy był najlepszym czołgiem państw Osi i jedynym, który mógł nawiązać równorzędną walkę z wozami alinckimi. Mimo pojawienia się cięższych maszyn PzKpfw V Panther i PzKpfw VI Tiger nigdy nie został przez nie wyparty z dywizji pancernych i do końca wojny był podstawowym czołgiem niemieckim.

info+foto: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu/Aleksander Ostasz

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: