Werneuchen - opuszczona niemiecka baza i Kia

W ślad za najnowszym crossoverem Kia - modelem Stonic który pojawi się w polskich salonach marki w październiku, ekipa Północnej.TV i StrefyHistorii.pl trafiła do opuszczonej potężnej bazy lotniczej Werneuchen, kilkadziesiąt kilometrow od Berlina. W oddanej do użytku dokładnie 80 lat temu bazie, zanim pojawiła się nowa i całkiem urodziwa Kia, stacjonowaly niemieckie bombowce bombardujace Polskę w 1939 roku oraz nocne myśliwce zwalczające od 1943 do 1945 samoloty aliantów. Nienaruszone lotnisko przejęli w kwietniu 1945 roku Sowieci którzy gospodarzyli tu do 1991 roku. Stacjonowaly tu ciężkie bombowce a w ostatnim okresie, do 1992 roku, myśliwce Mig 25.

Dziś z potężnego pasa startowego pozostał jedynie fragment używany przez lokalny aeroklub ktory prowadzi min szkolenia dla pilotow smiglowcow, a wielkie modernistyczne, czyste w formie budynki dawnych hangarow, stanowią idealne tło dla także modernistycznej Kia Stonic, o której już wkrótce więcej w dziale moto Północnej.TV a ktora pojawi sie w polskich salonach razem z modelem Stinger juz w przyszlym tygodniu.

info+foto: Bartosz Gondek red.K.

 

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: