Nietypowa wystawa w Dębogórzu już jutro!

Już w najbliższą sobotę - 16 września wszyscy zainteresowani żywą historią mogą wybrać się do Dębogórza(gm.Kosakowo), gdzie będzie można obejrzeć Wystawę poświęconą Obronie Kępy Oksywskiej w 1939 roku. Odbędzie sie ona w Domu Kaszubskim w Dębogórzu dzięki uprzejmości mieszkańca wsi Dębogórze – pana Sebastiana Dragi. Wystawa czynna będzie w sobotę 16 września w godz. 14.00-19.00, w niedzielę 17 września w godz. 12.00-19.00 oraz w poniedziałek 18 września w godz.08.00-12.00 (termin przewidziany dla szkół). Szczególnie oczekiwane są dzieci i młodzież, dla których atrakcje przygotowali rekonstruktorzy w sobotę od godziny 16.00.

Przypomnijmy, pan Sebastian Draga jest mieszkańcem gminy Kosakowo, Dębogórza, od dziewięciu lat. Z czasem włączył się w życie lokalnej społeczności. Jest członkiem rady sołeckiej wsi Dębogórze. Z wybrzeżem związany jest od czasu rozpoczęcia studiów w Akademii Marynarki Wojennej, obecnie oficer Marynarki Wojennej. Jego największą pasją jest historia, którą interesuje się praktycznie od zawsze. Od kilkunastu lat stara się zarazić nią także i innych, przedstawiając ją w sposób jak najbardziej przyjazny i czytelny. Jest członkiem grup rekonstrukcji historycznych, działa także w fundacji Invenire Salvum promującej historię Polski. W ramach swojej działalności bierze udział w rekonstrukcjach i uroczystościach historycznych  na terenie całego kraju. Jednakże głównym obszarem jego działalności pozostaje Pomorze. Jest pomysłodawcą i organizatorem licznych rekonstrukcji zorganizowanych między innymi w Wielkopolsce, na Westerplatte, w Stężycy czy też już kilkukrotnie na terenie sołectwa  Dębogórze.  Współorganizował i aktywnie uczestniczył w rekonstrukcjach zorganizowanych przez gminę w Mechelinkach.  Z jego inicjatywy na terenie gminy kilkukrotnie gościli autorzy popularnego programu „Było nie minęło”. We współpracy z UM Gdańsk zorganizował i prowadził „Miasteczko Historii”. Jest autorem kilkunastu artykułów związanych z historią najnowszą. Współpracuje z Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum II Wojny Światowej uczestnicząc zarówno w realizowanych przez nich przedsięwzięciach jak i aktywnie wzbogacając ich zbiory.  Posiada kolekcję pamiątek i fotografii związanych z Wrześniem 1939 roku, w tym i z Lądową Obroną Wybrzeża. Pełnił on rolę konsultanta do spraw militarnych i pojazdów zabytkowych przy takich produkcjach jak, „Czarny Czwartek”, „Tajemnica Westerplatte”, „Wałęsa”, „Miasto 44” czy „Czas Honoru”.

info+foto: www.gminakosakowo.pl

Karoll

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: