Pogrzeb polskich lotników zestrzelonych w czasie II wojny światowej

Ceremonia pogrzebowa załogi bombowca Welington R-1322 Dywizjonu Bombowego 305 „Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” odbyła się wczoraj na cmentarzu Nieuwe Ooster begraafplaats w Amsterdamie. 

8 maja 1941r. polska załoga bombowca R-1322 otrzymała zadanie zbombardowania niemieckiego miasta Brema. 9 maja 1941r. samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec nad Morzem Północnym (obecnie jest to obszar sztucznego jeziora Ijsselmeer). Cała załoga zginęła.

20 maja 1941r. wyłowiono ciała sierż. Jana Piotra Dormana (pilot), plut. Zdzisława Gwóździa (drugi pilot) i plut. Pisarskiego. Pochowano ich w Amsterdamie na cmentarzu  Nieuwe Ooster begraafplaats. Plutonowy Pisarski nie został w 1941r. zidentyfikowany, a ciało kaprala Karcza odnaleziono dopiero 1 lipca 1941r. na brzegu wyspy Urk, gdzie następnego dnia został pochowany. W lipcu 1947r. jego ciało przeniesiono na cmentarz Rusthof w Leusden.

Odkrycie wraku bombowca po 76 latach i zidentyfikowanie pozostałych ofiar

W 2014 r. podczas wydobywania piasku z dna jeziora IJsselmeer natrafiono na szczątki samolotu Wellington R-1322. Wrak bombowca ze szczątkami zaginionych do tej pory pilotów odkryto w 2016r., dzięki osuszeniu części obszaru sztucznego jeziora. Specjaliści odnaleźli m.in. trzy bomby, elementy silnika i śmigła, karabiny maszynowe oraz rzeczy osobiste pilotów. Ustalono, że w dotychczasowym grobie NN spoczywa plut. Stanisław Pisarski (strzelec pokładowy), a odnalezione szczątki ludzkie we wraku samolotu należą także do por. Macieja Wojciecha Socharskiego (nawigator) oraz plut. Henryka Franciszka Sikorskiego (radiotelegrafista).

Sylwetki polskich lotników zidentyfikowanych dzięki odkryciu wraku samolotu w 2016r.:

Porucznik Maciej Socharski – nawigator, żołnierz AK oddziału OPOCZNIK pseudonim Brzostek

Maciej Socharski urodził się 1 maja 1908r. w Warszawie. W latach 1930-1931 wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Naukę kontynuował w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. W połowie lat 30. ukończył Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie jako nawigator. W stopniu porucznika służył od marca 1937r. Dwa lata później został dowódcą 1 plutonu w 19 dywizjonie 1. Pułku Lotnictwa w Bron-Lyonie. 18 września 1939r. uciekł do Rumunii, a stamtąd przedostał się do Wielkiej Brytanii. Socharski był żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie Brzostek oddziału OPOCZNIK.

Jego żona Halina Socharska (z d. Wagner), była lekarzem medycyny. W 1943 r. została aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, gdzie poznała Zofię Kossak-Szczucką. 28 sierpnia 1939r. Socharskim urodził się jedyny syn Krzysztof, który będzie uczestniczył w ceremonii pogrzebowej.

Plutonowy Henryk F. Sikorski - radiotelegrafista

Henryk Franciszek Sikorski urodził się 10 września 1916r. w Jastrzębcu. Sikorski służył w stopniu kaprala w 5. Pułku Polskiego Lotnictwa. Mieszkał w Krakowie. Po niemieckiej inwazji na Polskę uciekł do Rumunii. Następnie przez Maltę przedostał się do Wielkiej Brytanii. Wstąpił do Royal Air Force 20 stycznia 1940 roku.

Plutonowy Stanisław Pisarski – strzelec pokładowy   

Stanisław Pisarski urodził się w Suchowoli 8 marca 1915r. Mieszkał w Jabłonowie-Pomorskim. Był mechanikiem handlu. W momencie wybuchu wojny służył w stopniu kaprala w 5. Pułku Polskiego Lotnictwa. W listopadzie 1939r. uciekł do Rumunii. Z Marsylii przedostał się do Wielkiej Brytanii. 9 marca 1940r. wstąpił do Royal Air Force.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: