Nowe eksponaty w rocznicę pierwszego transportu do KL Stutthof

stutthof, Zofia Odechowska, stutthof, powstanie warszawskie, strefahistorii, polnocna.tv

Sekretny notatnik uczestniczki Powstania Warszawskiego, powstańcza opaska oraz numer obozowy to nowe eksponaty, które wzbogacą muzealną kolekcję Muzeum Stutthof. Po raz pierwszy ujrzały dziś światło dzienne. Okazją były obchody 78 rocznicy pierwszego transportu do obozu. Przy okazji odsłonięto kolejną część wystawy, „Odezwała się ziemia”, prezentującą efekty prac poszukiwawczo-archeologicznych na terenie dawnego obozu.

W obozie Stutthof mówiono o nich „kobiety pistolety”. Dziś nazwalibyśmy je „gun girls”. Przewiezione w powstańczych mundurach, 40 żołnierek z powstania były niezwykłą grupą więźniarek. W Stutthofie wzbudzały skrajne emocje, od zachwytu do niechęci i zazdrości. Jedną z nich była Zofia Odechowska (z d. Malinowska) ps. Lenka.

Urodziła się 25.06.1921 w Lublinie, zm. 2.06.2007 r. w Otrębusach. W czasie okupacji mieszkała w Warszawie. Do roli łączniczki i konspiratorki przygotowała ją matka, która pracowała w Delegaturze Rządu na Kraj. Zofia roznosiła nie tylko dokumenty czy podziemną prasę, szmuglowała także broń i pieniądze na „łapówki” do więzienia Pawiak.

W Powstaniu Warszawskim należała do Pułku Baszta, walcząc w 3. drużynie 1 plutonu saperów. Swój dom udostępniła kompanii saperskiej. Tam odbywano narady, ćwiczono a także odpoczywano. W pokoju Lenki, przy jej pianinie skomponowano słynny Marsz Mokotowa.

Aresztowano ją 27 września, po upadku Powstania na Mokotowie. Zaledwie dwa dni później, wraz z grupą 40 kobiet jeńców wojennych trafiła do KL Stutthof.

- Zofia Odechowska prowadziła w Stutthofie sekretny notatnik, który z narażeniem życia przechowała przez cały okres uwięzienia. O jego istnieniu pracownicy Muzeum Stutthof dowiedzieli się zaledwie kilka miesięcy temu – opowiada Wirginia Węglińska z Muzeum Stutthof. - To bezcenne świadectwo, które wprowadza wiele nowych, niezwykle interesujących wątków do historii „Kobiet Pistoletów” więzionych w obozie. 2 września 2017 r. rodzina Państwa Odechowskich oficjalnie  przekaże w ręce muzealników nie tylko sekretny notatnik Lenki, ale i powstańczą opaskę oraz oryginalny numer obozowy.

Dzisiejszy program obchodów 78 rocznicy pierwszego transportu do KL Stutthof wzbogaciło otwarcie wystawy „Odezwała się ziemia. Prace poszukiwawczo-archeologiczne na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof w sezonie 2017”. To już druga kolejna odsłona wystawy prezentująca dotychczasowe wyniki prac poszukiwawczo-archeologicznych na terenie dawnego obozu. Nowe plansze (przedstawiające losy dzieci i kobiet w obozie, zakłady DAF oraz cegielnie) wraz z bardzo ciekawymi, kolejnymi pozyskanymi w czasie poszukiwań eksponatami to nowe elementy wystawy. Patronat nad pracami poszukiwawczymi, które wraz z Muzeum Stutthof prowadzi pracownia archeologiczna Signum i Fundacja Bowke oraz ekspozycją sprawuje Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 14.00 w budynku głównym Muzeum Stutthof.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: