Niecodzienni saperzy w muzeum na Helu

10 pułk saperów, Muzeum Obrony Wybrzeża, Hel, Północna.tv, strefahistorii.pl

Nienaganne mundury, niezwykła wystawa specjalistycznych narzędzi i ogromna wiedza specjalistyczna. Pod Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu przez kilka ostatnich dni mogli zapoznać się bliżej z historią i wyposażeniem przedwojennych saperów., których tradycję kontynuują rekonstruktorzy z Polska sekcja Grupy Rekonstrukcji Historycznej Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompania Brus.

Sekcja odtwarza przedwojenny, 10 Batalion Saperów Ośrodek Sapersko-Pionierski 10. DP – Sieradz/Łódź. Jej członkowie posiadają bogatą kolekcję przedwojennego sprzętu saperskiego, unikatową w skali kraju, a także są w stanie, podczas rekonstrukcji, odtworzyć przy pomocy przedwojennego sprzętu, konstrukcje saperskie, czy wybudować stanowiska ogniowe. Powstanie specjalistycznej grupy saperskiej to kolejny dowód na nieustanne rozwijanie się grup związanych z Wrześniem 1939 i przedwojennym Wojskiem Polskim. - Pierwotnie chcieliśmy prezentować się pod Wartownią nr.1 na Westerplatte, co okazało się niestety niemożliwe, zwróciliśmy się więc do Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu, gdzie spotkaliśmy się z niezwykłą gościnnością – mówi założyciel grupy, Jacek Trajdos.

Saperzy z Łodzi zamierzają powrócić na Hel w przyszłym roku, zapraszając przy tym inne grupy rekonstruujące wrześniowe wojsko, w tym działające na samym Helu. Kto wie, być może obok amerykańskiego D-Day, będziemy tam mogli zobaczyć, w oparciu Muzeum Obrony Wybrzeża, widowisko związane z obroną Samotnego Półwyspu właśnie w 1939 roku. Zamierzają też w przyszłym roku zawitać na Westerplatte. We wszystkich tych poczynaniach będzie wspierać dzielnych pasjonatów www.strefahistorii.pl

(red.) fot.Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: