Wpłynięcie do portu gdańskiego Schleswig-Holstein w sierpniu 1939 roku

Muzeum II Wojny Światowej udostępniło ciekawe zdjęcia z wpłynięcia do gdańskiego portu niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein. Oficjalnym powodem było złożenie wieńców w rocznicę zatonięcia jednostki SMS Magdeburg. 

Oficjalnym powodem przybycia niemieckiego okrętu do Gdańska był planowany udział jego załogi w obchodach rocznicy zatonięcia jednostki SMS Magdeburg (26 sierpnia 1914 r.). Coroczne uroczystości poświęcone temu wydarzeniu odbywały się na dzisiejszym Cmentarzu Garnizonowym, na którym pochowano kilkunastu marynarzy, którzy zginęli w czasie zatonięcia. Zwyczajowo brała w nich również udział załoga wybranego niemieckiego okrętu, specjalnie przybywającego w tym celu do Gdańska. W 1939 r. był nim pancernik Schleswig-Holstein.

Faktyczny cel wysłania wówczas do Gdańska tego okrętu był jednak zupełnie inny. Oprócz stałej załogi, pod pokładem ukrywano kompanię szturmową Kriegsmarine, której zadaniem było zajęcie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Sam „Schleswig” miał z kolei  otworzyć drogę kompanii ostrzałem składnicy, a następnie rozpocząć metodyczny ostrzał polskich pozycji na terenie Gdyni. 

25 sierpnia 1939 r. okręt wszedł do portu w Gdańsku. Pozostawał w stałej, dyskretnej gotowości bojowej. Tego samego dnia, po południu nadszedł rozkaz rozpoczęcia ostrzału  Westerplatte nazajutrz o godz. 4:30. W ciągu następnych godzin został jednak odwołany. Oczekując na dalsze rozkazy, marynarze ze „Schleswiga” wzięli udział w uroczystościach przy pomniku marynarzy z Magdeburga i przy „Kamieniu bitwy jutlandzkiej” (na dzisiejszym placu biskupa O’Rourke). Światu pozostało jeszcze pięć dni pokoju…

Obelisk na mogile marynarzy z Magdeburga istnieje do dziś. Zachowany w świetnym stanie na Cmentarzu Garnizonowym, został uzupełniony wmurowaną w cokół kotwicą. Przypomina nazwiska 16 niemieckich marynarzy, którzy zginęli w Zatoce Fińskiej w 1914 r. Przypomina również o oficjalnej wizycie w tym miejscu marynarzy ze „Schleswiga Holsteina” w sierpniu 1939 r. Wizycie podstępnie zaplanowanej do podjęcia działań zbrojnych przeciwko Polsce, które zapoczątkowały kataklizm II wojny światowej.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: