„Memling nie może być schowany!”. Złota kampania promująca dzieło Jedno ze 100

Wędrówki szlakiem gdańskich sądów ostatecznych, gra miejska Link do Memlinga oraz premiera opery „Sąd Ostateczny" – to tylko niektóre wydarzenia kulturalne, które będą realizowane do końca 2017 r. Jakie jeszcze atrakcje przygotowano z okazji Roku Memlinga?
 

Pół roku temu rozpoczęła się realizacja projektów w ramach Roku Memlinga. Ich celem jest promocja jednego z najcenniejszych dzieł malarskich znajdujących się w Polsce. Na konferencji prasowej, zorganizowanej 24 sierpnia 2017 r. w Muzeum Narodowe w Gdańsku, podsumowano dotychczasowe działania.

Co ostatecznie się wydarzyło?

W pierwszej połowie 2017 r., w ramach akcji „Jeden ze 100", zrealizowano wiele ciekawych przedsięwzięć. Wśród nich, dyrektor muzeum Wojciech Bonisławski, wymienił m.in. konkurs artystyczny Slam Ostateczny, cykl audycji w Radiu Gdańsk, grę terenową Wtajemniczeni do sztuki, warsztaty dla dzieci Aniołki Memlinga, konkurs na komiks czy cykl wykładów Akademia Sądu Ostatecznego.

Dzieło Memlinga promowane było na targach Free Time Festiwal i w czasie Święta Miasta Gdańska. Do obrazu nawiązywał także spektakl w ramach festiwalu teatrów ulicznych FETA oraz najnowszy mural Piotra Szwabe, namalowany na ścianie bloku na gdańskiej Zaspie.

Plany na drugie półrocze

Do końca 2017 r. kontynuowane będą spotkania w ramach Akademii Sądu Ostatecznego. Zaplanowane są wędrówki szlakiem sądów ostatecznych, skierowane do mieszkańców Gdańska. Dla dzieci przygotowana zostanie ilustrowana książka o twórcy słynnego tryptyku. Natomiast w grze miejskiej Link do Memlinga, każdy będzie mógł się podjąć misji odzyskania obrazu, skradzionego przez kolekcjonera dzieł sztuki z odległej przyszłości.

Dodatkowo w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu „Sąd Ostateczny", do którego muzykę stworzył ceniony kompozytor muzyki współczesnej Krzysztof Knittel.

Ważnym wydarzeniem będzie wystawa „Zamieszkać z Chrystusem i Marią". Jej otwarciu towarzyszyć będzie pierwsza z cyklu zaplanowanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku konferencji naukowych pt. Hans Memling i sztuka dewocji osobistej w Niderlandach XV i początku XVI wieku. W muzeum zostanie też udostępniona ceramiczna instalacja multimedialna wykonana przez włoskiego artystę Nicolę Bocciniego, która będzie współczesną interpretacją tematu sądu ostatecznego. 

Dyrektor Bonisławski zapowiedział również wydanie kalendarza muzealnego na 2018 r., poświęconego obrazowi Memlinga. Powstanie on z 13 plakatów, które zwyciężyły w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

„Na tym roku się nie zatrzymamy"

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zapewnił, że działania promujące „Sąd Ostateczny" będą kontynuowane. – Z pewnością nie zatrzymamy się na tym roku. Memling nie może być schowany! Bardzo mi zależy na tym, aby o jego dziele usłyszał cały świat, ponieważ jest ono fantastyczną wizytówką Gdańska, Pomorza i Polski – zaznaczył marszałek Struk.

Także władze miasta Gdańska nie ustają w podkreślaniu znaczenia tego obrazu. – To najcenniejszy klejnot w Gdańsku i na Pomorzu. Mamy tę świadomość, że Memling powinien towarzyszyć nam cały czas – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Dlaczego złota kula?

Podczas konferencji zaprezentowano założenia kampanii promującej „Sąd Ostateczny", przygotowanej dla muzeum przez firmę TOFU Studio. Jej pomysł został oparty na wykorzystaniu złotej kuli. Jako że stanowi ona kluczowy element ikonograficzny obrazu Hansa Memlinga, jest też podstawowym elementem budującym z nim skojarzenie.

Kampania została podzielona na dwie części. Najpierw zostały zaprojektowane grafiki ze złotą kulą, wyeksponowaną na czerwonym tle z logo Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dodatkowym elementem był tramwaj oklejony złotą folią, który mieszkańcy i turyści mogli podziwiać podczas tegorocznych wakacji. Następnie model kuli zostanie przeniesiony na fotografie przygotowane w ramach sesji zdjęciowej sześciu wybranych miejsc w Trójmieście.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: