Kiermasz rybny i… nauka robienia wełnianych skarpet dla rybaków. Skansen w Klukach zmieni się w żywe muzeum

Szycie sieci, wyplatanie koszy, smażenie kotletów rybnych, wędzenie węgorzy, degustacja słowińskiej zupy rybnej oraz tradycyjnego chleba z rybną pastą. W sobotę, 19 sierpnia 2017 r. wszystko kręcić się będzie wokół ryby. Tego dnia Kluki staną się na powrót wsią zamieszkaną przez rybaków.
 

Wydarzenie muzealne „Wkoło ryby" jest okazją do zaprezentowania codziennych czynności, jakie dawniej wykonywali rybacy i członkowie ich rodzin. To pierwsza tego rodzaju impreza organizowana w skansenie w Klukach. Ma nawiązywać do tradycji rybołówstwa dawnej słowińskiej wsi położonej nad jeziorem Łebsko.

Ryby pod każdą postacią

Równocześnie z pokazami szycia sieci rybackich, wyplatania z wikliny kosza na ryby, robienia na drutach wełnianych ocieplaczy na kolana i skarpet dla rybaków oraz wędzenia węgorzy odbywać się będą pokazy kulinarne. W muzealnych chałupach kobiety rozpalą ogień w piecach i przygotują do degustacji m.in. zupę rybną, parzoną rybę z ziemniakami, kotlety z ryb oraz pastę rybną, którą smarowane będą kromki świeżo upieczonego słowińskiego chleba.

Impreza obejmować będzie także zabawy przeznaczone dla dzieci, w tym wykonywanie łódek z kory oraz znakowanie ich merkami (charakterystycznymi dla kaszubskich rybaków symbolami) czy łowienie drewnianych rybek z bali wypełnionej wodą. Dodatkową atrakcją będzie wystawa starych fotografii pochodzących z regionu słowińskiego, nawiązujących do tematyki rybołówstwa.

Wkoło ryby

  • 19 sierpnia 2017 r., sobota, godz. 10.00-16.00
  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
  • Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
  • Kluki 27

 

Wkoło ryby - plakat

*  *  *

Kluki pozostawały rybacką wioską do końca I wojny światowej. Wykorzystując bliskość jeziora Łebsko, większość mężczyzn trudniła się tutaj rybołówstwem, ucząc się tego fachu od swoich ojców i dziadków oraz przekazując wiedzę następnym pokoleniom. W dwudziestoleciu międzywojennym rybołówstwo zaczęło jednak tracić na znaczeniu, a rybacy z Kluk przestawiali się na rolnictwo oraz hodowlę. Po II wojnie światowej większość mieszkańców Kluk została wysiedlona do Niemiec, a na wieś trafili osiedleńcy z Wileńszczyzny, którzy nie mieli doświadczenia w rybołówstwie. Tym samym Kluki straciły swój dotychczasowy rybacki charakter.

Fot.: archiwum Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: