Marcin Waszkielis bez straty punktu na gali walk rycerskich w Działdowie

Na gali Profesjonalnych Walk Rycerskich nie obyło się bez niespodzianek. Największy faworyt, Marcin Waszkielis, jednak nie zawiódł.

Wielokrotny mistrz świata federacji IMCF walczył z Michałem „Kozim” Kozdrasiem z Fabryki Świń. Waszkielis od pierwszej rundy zdobywał przewagę wygrywając starcia 3-0, 3-0 i 5-0 w ostatniej rundzie. Nie oznacza to jednak, że walka była jednostronna – „Kozi” narzucił dobre tempo, ale technika Marcina powodowała, że to on bez problemu punktował swojego rywala. 

O ile wynik starcia między Kozdrasiem, a Waszkielisem nie zaskoczył inaczej było z walką kolejnego mistrza świata federacji IMCF (w mieczu długim) Grzegorza Krasowskiego, który uległ swojemu klubowemu koledze Mikołajowi Brzozowskiemu. W pozostałych walkach Sebastian Pabiś pokonał Przemysława Wachowiaka, Patryk Sosnowski z kolei rozbił Grzegorza Zwierzchowskiego. W walce wieczoru na broń długą starli się Miłosz Dawidowicz i Krzysztof Olczak. Ten drugi pokazał, że w sportach walki ważne jest doświadczenie i to właśnie popularnemu „Olowi” przypadło zwycięstwo. 

Jak wyglądają tego typu walki? Formuła starć jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy są wybierani przez organizatora. Są dzielenie na kategorie wagowe. Walka trwa określoną liczbę rund, po dwie minuty każda.

Bronią jest zazwyczaj miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Walki są na zasadach „full-contact”, czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele „brutalnych” zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopnięcia.

Gala walk rycerskich - wynajmijrycerza

 

Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Uzbrojenie jest datowane dość szeroko od XIII aż do XVII wieku. Musi być spójne historycznie i bezpieczne. Jednym obowiązkowym niehistorycznym ochraniaczem jest suspensor. Gale tego typu w Polsce odbywają się już od prawie 10 lat!

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: