Kapliczki przydrożne - Niemi świadkowie historii

Przydrożne kapliczki i krzyże to powszechny widok polskiego krajobrazu. Są stałym elementem polskich wsi i miasteczek. Powstał nawet specjalny projekt pod hasłem "Ocalić Narodową Spuściznę". Przedstawia polskie kapliczki i polega na fotograficzno-etnograficznej dokumentacji ich widoków. (http://mapakapliczek.pl/lang/pl/szukaj/ stan na 13.08.2017 roku).
 
Jednym z obiektów jest kapliczka w Pszczółkach. Przedstawia cementową figurę Matki Boskiej Królowej Polski, ustawiona została na granitowym podeście. Składa się z trzech kondygnacji. Na pierwszej z nich widoczny jest napis: „W hołdzie Królowej Korony Polskiej za odzyskane ziemie z prośbą by ojczyźnie naszej błogosławiła 1939-1945”. Na drugim bloku znajduje się cementowa płaskorzeźba orła białego w złotej koronie. Trzeci granitowy blok podtrzymuje całą konstrukcję. Pod figurą nie odbywają się nabożeństwa. 
15 sierpnia przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia figurka w Pszczółkach jak i tysiące podobnych kapliczek będą przyozdobione darami Ziemi w postaci warzyw, ziół i kwiatów.
W codziennej gonitwie warto przystanąć na chwilę przy przydrożnych kapliczkach na moment zadumy i refleksji oraz podziwiać te budowle naszego krajobrazu.
info+foto: nadesłane 
K. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: