Budowniczy Gdyni w nowym polskim paszporcie?

Eugeniusz Kwiatkowski na kartach polskiego paszportu? To bardzo prawdopodobna wizja. W 2018 roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, powstanie specjalny projekt polskiego paszportu. Na jego stronach znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości postaci, wydarzeń, miejsc i symboli. Wybór części motywów odbywa się przez głosowanie, a jednym z kandydatów jest budowniczy gdyńskiego portu – Eugeniusz Kwiatkowski. Głosować można codziennie – do 10 września.

 
Część decyzji dotyczących nowego wyglądu specjalnej edycji polskiego paszportu została przekazana w ręce wszystkich nas. Poprzez internetowe głosowanie, codziennie do 10 września, można oddać głos na zaproponowane motywy związane z odzyskaniem przez Polskę wolności. Jednym z nich jest postać Eugeniusza Kwiatkowskiego – ministra przemysłu i handlu i wicepremiera, budowniczego gdyńskiego portu, dzięki któremu wizja jego powstania została tak błyskawicznie zrealizowana. Gdynia oraz pierwszy polski port handlowy były w czasach ich powstania symbolami odrodzenia nowej Polski, jej wielkich ambicji i możliwości. Uhonorowanie postaci Eugeniusza Kwiatkowskiego na kartach polskiego paszportu byłoby więc świetnym sposobem na uczczenie nowego rozdziału w historii naszego kraju, w którym miał on swój wielki udział. 
 
Każdy może sprawić, by Eugeniusz Kwiatkowski, wielki Polak, trafił na karty paszportu w 2018 roku. Zachęcamy do głosowania na jego kandydaturę (motyw nr 1) poprzez stronę: zaprojektujpaszport.gov.pl/portfolio_page/motyw1. Głosować można codziennie! W galerii znajduje się łącznie 13 motywów, spośród których za każdym razem zagłosować można na 6 propozycji. To właśnie 6 najbardziej popularnych z zaprezentowanych 13 motywów znajdzie się w „Polskim Paszporcie 2018”.

Prace koncepcyjne nad projektem „Polski Paszport 2018” rozpoczęły się w 2016 roku. Włączyło się w nie grono ekspertów – historyków, grafików i przedstawicieli służb mających na co dzień do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów. Wszystko po to, by specjalna edycja paszportu była dokumentem zaawansowanym technologicznie, trudnym do podrobienia, ale także powodem do dumy, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Zaprojektuj z nami polski paszport 2018

źródło: gdynia.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

Tagi: