Rzymianie na Westerplatte?

Westerplatte nie przestaje zaskakiwać. Kolejne badania archeologiczne odsłaniają co i rusz nowe artefakty - niektóre z nich - dość zaskakujące. 

W trakcie II etapu badań archeologicznych na Westerplatte prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 badacze odnaleźli kolejną ciekawą rzecz. Po kuli armatniej z czasów wojen napoleońskich wykopano pięciozłotowego, srebrnego "Dziadka". Rewers monety jest mocno zniszczony. Być może po konserwacji uda się odczytać rok wybicia. Wiiadomo o niej, że to wersja ząbkowana, 28mm 11g Ag750. Monety takie wybijane były w latach 1934, 1935, 1936, 1938. Badacze wysnuli teorie, że prawdopodobnie mogła zostać celowo ukryta przez polskiego więźnia z podobozu Stutthof, aby nie dostał się w ręce Niemca lub też została porzucona w dniu kapitulacji Składnicy przez polskiego żołnierza w podobnym celu. 

Kolejny dzień badań natomiast przyniósł następne zaskakujące odkrycia znowuż numizmatyczne. Tym razem archeolodzy odkryli brązową monetę z czasów rzymskich z ok. IV w n.e. Co robili Rzymianie na Westerplatte? Czy osławiony Bursztynowy Szlak może tłumaczyć obecność tego środka płatniczego na Pomorzu? 

foto: Muzeum Westerplatte i 1939

(Red.) Karoll

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: