Batalia Napoleońska - to już 19 sierpnia

Batalia Napoleońska Będomin Północna. strefahistorii

To już 19 sierpnia! W Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie rusza Batalia Napoleońska.

Do dworu w Będominie przybywa tajemniczy gość. Pruski feldfebel von Ludwig z lokalnego garnizonu podejrzewa, że może mieć ze sobą tajne dokumenty zagrażające istnieniu Królestwa Prus. Wraz z rosyjskim lejtnantem Skovronovem chcą udaremnić śmiały plan. Nie wiedzą jednak, że polskie oddziały już się zbliżają... Tak zaczyna się historia, która wydarzy się już 19 sierpnia w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.  Wielkie widowisko, Gdy w 1797 roku Józef Wybicki pisał słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, miał nadzieję, że pomoże ona w scaleniu nowo tworzonej armii generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Już w 10 lat później słowa pieśni Jeszcze Polska… rozbrzmiewały w całym Księstwie Warszawskim, a 130 lat później została ona hymnem narodowym wolnej i niepodległej Polski.  W Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbędzie się wydarzenie plenerowo-historyczne „Batalia Napoleońska. Dał nam przykład Bonaparte…”.

Miłośnicy epoki napoleońskiej z ogromnym pietyzmem zrekonstruują historyczne realia. Wcielą się w rolę żołnierzy polskich, rosyjskich i pruskich i zrekonstruują prowadzone przez nie walki. W odtworzonym obozie z historycznymi namiotami i wyposażeniem widzowie będą mogli zobaczyć, jak wyglądał zwykły dzień żołnierza w okresie wojen napoleońskich. Publiczność będzie miała okazję być świadkiem pojedynku oraz procesu przed surowym sądem wojennym. Krew będzie przelewana nie tylko w czasie potyczek, ale również podczas operacji w szpitalu polowym. Będzie można skorzystać z posiłków przygotowanych w kuchni obozowej i odpocząć po wojennych emocjach, oglądając pokazy tańców historycznych lub uczestnicząc w wykładzie poświęconym działalności Józefa Wybickiego w Księstwie Warszawskim. W czasie Batalii nie zabraknie tradycyjnego jarmarku z rękodziełem i produktami regionalnymi.

Straż Graniczna zaprezentuje sprzęt służący na co dzień ochronie granic Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Program

11.00 – uroczyste otwarcie, powitanie gości 
11.15 – scenka: „Wybicki i Pieśń Legionów”
11.30 – prezentacja rodzajów wojsk, musztry, formacji
12.00 – odsłonięcie gabloty orłów Straży Granicznej
12.30 – pokaz artyleryjski
13.00 – pokazy historyczne: „Jak o broń dbać trzeba” oraz „Kuchnia obozowa”
13.30 – scenka: „Tajemniczy gość” 
14.00 – potyczka w parku
14.30 – pokaz medycyny obozowej
15.00 – pokaz mody oraz tańców historycznych
16.00 – sceny historyczne: „Pojedynek” i „Sąd wojenny”
16.30 – wykład pt. „Działalność Józefa Wybickiego w Księstwie Warszawskim”
18.00 – inscenizacja bitwy

Dodatkowe atrakcje:

  • jarmark regionalny

  • prezentacja sprzętu Straży Granicznej

  • prezentacje Szwadronu Kawalerii im. Pułku Ułanów Zaniemeńskich

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Będomin 16, 83-422, Nowy Barkoczyn

Termin: 19 sierpnia 2017, godz. 11.00–20.00

Wstęp bezpłatny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: