Wehikuł Czasu wkrótce na Faktorii w Pruszczu Gdańskim - Startujemy!

To już zaraz! Piątego sierpnia - na Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim ruszy szósty Wehikuł Czasu, czyli niezwykła podróż przez wieki, od średniowiecza do końca II Wojny Światowej. Tego dnia bramy Faktorii przy ulicy Zastawnej otwarte zostaną za darmo dla osób w strojach historycznych, zapraszamy wszystkich entuzjastów minionych czasów, którzy chcieliby podzielić się swoją pasją, lub rozpocząć przygodę z odtwórstwem historycznym.

 

Wehikuł Czasu to cykliczna impreza przybliżająca historię militarną Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Twierdzy Wisłoujście. W 2015 roku odtwórcy historyczni i pasjonaci przenieśli się na rekonstrukcję Faktorii z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim, będącą jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. To właśnie przenosiny na nowy obiekt spowodowały rozwój wydarzenia. Na imprezie pojawiło się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całego kraju.

 

Od początku podstawą imprezy była integracja środowiska rekonstruktorów oraz pokazanie publiczności, że historia nie musi być nudna i to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Takie imprezy jak ta mają pokazać, jak zmieniały się militaria, ubiór ale i coś więcej - rekonstruktorzy opowiadają o swej epoce prezentując jej "ducha".

 

Szósta edycja Wehikułu Czasu pokazuje też jak bardzo rozwinęła się rekonstrukcja oraz grupy w ostatnich latach. Wehikuł Czasu stał się również stałym punktem w kalendarzu imprez miłośników historii i swego rodzaju spektrum pomorskich grup rekonstrukcyjnych. Ważne jest, że impreza wciąż się rozwija. Pojawiają się wojskowe samochody, walki rycerzy w ringu, ale też i część wykładowa. Tegoroczną nowością są krótkie wykłady historyczne. W tym roku dowiemy się wiele o dumie XIX wiecznego Gdańska - „Czarnych Huzarach”, oraz o niezwykłych kobietach, mieszkających niegdyś na Gdańskich Nizinach i Gdańskich Wyżynach. Będzie też niezwykła opowieść o ołowianym żołnierzyku.

 

Program imprezy:

12:00 - Spacer Grup Rekonstrukcyjnych przez Miasto

13.00 - Oficjalne otwarcie bram oraz powitanie Gości

13.30 - Prezentacja i szkoła walk średniowiecznych dla dzieci przygotowana przez projekt „Wynajmijrycerza”

14.00 - Prezentacja i pokaz I Pułku Strzelców i Artylerii Księstwa Warszawskiego z Sobótki

14.30 - O niezwykłych Kobietach Gdańskich Wyżyn i Gdańskich Nizin opowie Marek Kozłow (Chata Targowa) g.15.00 Prezentacja i pokaz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Fort”

15.30 - „Przed 1918 rokiem, wizytówką Gdańska była Brygada Huzarów stacjonująca w koszarach w Gdańsku-Wrzeszczu” - opowiedzą Isa & Aleksander z Leib-Husaren-Regiment Nr. 1 & Nr. 2 Danzig (Chata Targowa)

16.00 - Słowno-ogniowa konfrontacja pomiędzy GRH „Biały Orzeł” a „2 Westpreußische Invalidenkompanie”

16.30 - Sportowe walki rycerskie w ringu, pojedynki przygotowane przez projekt Wynajmijrycerza

17.00 - Legendę o Ołowianym Żołnierzyku, przy ognisku opowie Elżbieta Stanilewicz („Łowcy Słów”)

17.30 - Prezentacja końcowa Rekonstruktorów, wspólna salwa

18.00 - Zakończenie i zamknięcie bram

 

Wehikuł czasu na Faktorii w Pruszczu Gdańskim

 

Występujące grupy/drużyny:

- Projekt Wynajmijrycerza,

- I Pułk Strzelców i Artylerii Księstwa Warszawskiego,

- Stowarzyszenie rekonstrukcji Historycznych FORT,

- Leib-Husaren-Regiment Nr. 1 & Nr. 2 Danzig,

- GRH „Biały Orzeł”,

- 2 Westpreußische Invalidenkompanie,

 

Dodatkowo:

- Marek Kozłow - opowieść o niezwykłych kobietach Pruszcza Gdańskiego i Pomorza,

- „Łowcy Słów” Elżbieta Stanilewicz - legenda o ołowianym żołnierzyku,

- Wystawa pojazdów wojskowych przygotowana przez Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych z Borowa k. Gdańska

- Chorągiew Rycerzy Nadreńskich

 

foto: Faktoria Pruszcz Gdański

(Red.) Karoll 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: