Tajemniczy Słowincy na Trakcie Królewskim i w Gdyni

Muzeum Wsi Słowńskiej w Klukach Bartosz Gondek
Słowińska wieś w centrum Gdańska? Stało się to możliwe dzięki współpracy Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Muzeum Pomorza Środkowego, oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Współpraca tych trzech podmiotów zaowocowała wystawą „Nazywano ich Słowińcami” -  którą możemy oglądać na środku Traktu Królewskiego, pomiędzy Bramą Wyżynną a Zespołem Przedbramia. - Wystawa ma zachęcać turystów i mieszkańców tak do dowiedzenia się kim byli Słowińcy, jak i przekonania się na własne oczy jak żyli w skansenie w Klukach – mówi Gabryela Włodarska Koszutowska, autorka wystawy. - Na 22 planszach umieściliśmy archiwalne zdjęcia i krótkie teksty w których opowiadamy historię „Kaszubów z Zagranico” – jak o nich mówiono w okolicy Gdańska, czy Kościerzyny.
Fotografie są dokumentacją codziennego życia Słowińców, pracy, uroczystości wiejskich, wydarzeń rodzinnych, edukacji i zabawy dzieci, a także budownictwa słowińskiego, czyli chałup, budynków gospodarczych, pieców i piwnic, które teraz, w części zachowane w miejscu pierwotnej lokalizacji, w części przenoszone na stare siedliszcza, tworzą Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Wystawa w końcowej części uwzględnia również kadry z ekspozycji muzealnych ożywionych prezentacją zajęć przez nich wykonywanych. Ważnym elementem ekspozycji są wspomnienia i materiały pozyskane od Słowińców, rozproszonych obecnie po całym świecie, a głównie mieszkających w Niemczech. Wystawę na Trakcie Królewskim można oglądać do 21 lipca. Potem trafi do Gdyni.
(Red.) fot. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: