Są pieniądze na konserwację pamiątek po obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało dwie dotacje ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsza umożliwi konserwację i digitalizację przedmiotów osobistych po obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku wydobytych z masowego grobu odnalezionego na Zaspie, a druga - przygotowywanie koncepcji i scenariusza nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Oba zadania mają zostać ukończone do końca 2017 r. Muzealnicy zamierzają otworzyć nową wystawę stałą. Ma to mieć miejsce 1-szego września 2019 r.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku to miejsce wyjątkowe na turystycznej mapie Gdańska. W zabytkowym budynku Poczty Polskiej, świadku wydarzeń z początku II Wojny Światowej, zwiedzający znajdą informacje o bohaterstwie, poświęceniu i oporze Polaków oraz gdańskiej Polonii wobec niemieckiego nazistowskiego ataku w dn. 1 września 1939 r. Jest to także jedyne gdańskie Muzeum, którego główny trzon narracyjny prezentuje życie codzienne mniejszości polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Oddział MHMG przechowuje też eksponaty z ekshumowanego masowego grobu obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, który odkryto w 1991 r. na Zaspie.

Obiekty wydobyte w latach 90. XX w. z masowego grobu Pocztowców w końcu doczekają się kompleksowych prac, dzięki którym mają zostać mają odnowione i zabezpieczone przez szkodliwym działaniem czasu oraz otoczenia. Prezentacja odnowionych zabytków jest planowana na 5 października 2017 r., czyli w 78. rocznicę rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej. Wart 68200 zł projekt dofinansowany w 80% ze środków MKiDN.

 – W ramach projektu „Witajcie koledzy!” zorganizowaliśmy już obchody 25. Rocznicy uroczystego pogrzebu, zebraliśmy relacje uczestników wydarzeń związanych z odnalezieniem grobu, ekshumacją i pogrzebem. Teraz skupimy się przede wszystkim na konserwacji relikwii bohaterów Poczty Polskiej w Gdańsku i ich odpowiednim wyeksponowaniu. Na godne potraktowanie czekały blisko ćwierć wieku. Drugie zadanie polega na digitalizacji już odnowionych niemieckich świadectw zbrodni na cywilach – mówi dr hab. Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Władze Muzeum idą o krok dalej. W ramach drugiego dofinansowanego ze środków MKiDN projektu zostanie przygotowana koncepcja scenariusza nowej wystawy stałej. Otwarcie nowej wystawy ma przypaść w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

– Główne założenia nowej ekspozycji mają zostać wypracowane do końca 2017 r. w oparciu o pracę pracowników naszego Muzeum oraz zewnętrznego zespołu ekspertów. Ich zadaniem będzie poszerzenie zakresu przekazywanych w Muzeum Poczty Polskiej treści w przestrzeni zabytkowego budynku, który, przypomnijmy, nie został stworzony i zaprojektowany do celów wystawienniczych. Aby urzeczywistnić zapowiedź o nowej wystawie zamierzamy złożyć w przyszłości osobny wniosek. Chcemy, aby gdańszczanie i zwiedzający nasze miasto turyści mogli w przyszłości odkryć na nowo historię Obrońców Poczty Polskiej oraz gdańskiej Polonii – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Przedmioty należące do Obrońców Poczty Polskiej z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, fot. J. Trupinda (MHMG)

info: materiały prasowe

Karoll 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: