Zegar na Biskupiej Górce znowu działa

Za zebraną przez miłośników Gdańska kwotę 72 tys. złotych udało się wyremontować oraz oświetlić zegar na Biskupiej Górce. Od 10 lipca urządzenie znów działa.

Biskupia Górka była ulubionym miejscem gdańskich malarzy i rysowników. To z tego miejsca widoczne były najpiękniejsze miejskie pejzaże. W latach 30. postanowiono tu wybudować schronisko dla młodzieży, przede wszystkim z Hitlerjugend. Schronisko Młodzieżowe im. Pawła Benekego powstało w latach 1938-1939. Zaprojektował je Hans Richter i ma nawiązywać do zamku krzyżackiego w Lidzbarku Warmińskim. Ze względu na wyjątkowe położenie wieżę widokowo-zegarową usadowiono tuż obok, z widokiem na Gdańsk. Wieża ma 25 metrów wysokości, dodając 60-metrowe wzgórze, staje się najwyższym punktem widokowym w centrum miasta. Schronisko poświęcone było gdańskiemu kaprowi Pawłowi Benekemu, który w 1473 r. zdobył dla Gdańska "Sąd Ostateczny" Memlinga. Na wieży zainstalowano karylion składający się z 20 dzwonów. W południe mechanizm uruchamiał teatr modeli. Na mechanizmie walczyły ze sobą "Piotr z Gdańska", którego kapitanem był Beneke, i "Święty Tomasz". Po wojnie dawne schronisko krótko pełniło funkcję domu studenckiego, od 1948 zajmowane było przez jednostki milicyjne, później przez policję. Od tego czasu dostęp do wieży jest mocno utrudniony.

pc

fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: