Nowe nabytki Muzeum Narodowego

Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbiory Muzeum Narodowego w Gdańsku (dalej: MNG) powiększyły się o cztery nowe cenne nabytki. Zakupione obiekty wzbogaciły kolekcję zabytków metalowych, wyjątkową w Polsce, liczącą obecnie niemal 1500 przedmiotów. Składają się na nią głównie wytwory lokalnego rzemiosła, gromadzone nieprzerwanie od czasu założenia gdańskiej muzeum w latach 70. i 80. XIX wieku. Wiele cennych obiektów zaginęło podczas II wojny światowej; tym większe znaczenie mają nabytki, które uzupełniają kolekcję o typy wyrobów dotychczas w niej niereprezentowanych lub wypełniają luki powstałe w wyniku strat wojennych.

Najstarszym zakupionym przedmiotem jest gdańska srebrna łyżka, powstała w latach 90. XVII wieku w warsztacie Nathaniela Pressdinga II (mistrz od 1687, zmarł w 1732). Nathaniel II pochodził z „dynastii” złotniczej – zarówno jego ojciec, jak i syn także byli złotnikami. Dzieła Nathaniela II – efektowne naczynia paradne – znane są głównie z przekazów archiwalnych, kilka obiektów znajduje się w kolekcjach zagranicznych (m.in. kufel w zbiorach Ermitażu) oraz pojawiło się na rynku antykwarycznym.

Z końca XVII wieku pochodzi również drugi nabytek – cynowy kufel wykonany przez gdańskiego konwisarza Carla Frantza (mistrz od 1673) z wygrawerowanym na pokrywie wieńcem z emblematami stolarzy (cyrkiel i kątownica) oraz datą „1695”.

Kufel należy do rzadko obecnie spotykanych obiektów cynowych pełniących funkcję cechowych naczyń ceremonialnych. Zapewne pochodzi z wyposażenia gospody cechowej. W przedwojennym zbiorze muzealnym znajdowało się około 20 cynowych przedmiotów będących dawniej w posiadaniu cechów pomorskich. Nie zachował się żaden z tych zabytków. Zakup kufla stolarzy przynajmniej częściowo wypełnia poważną lukę powstałą w wyniku strat wojennych. Jest też jedynym w zbiorze kuflem z gdańskiego warsztatu konwisarskiego.

Niemal sto lat później – w 1783 roku – w warsztacie gdańskiego złotnika Carla Ludwiga Meyera wykonany został srebrny dzbanek do kawy. Finezyjna forma dzbanka jest typowa dla czasu, w którym powstał, cechuje go znakomita jakość wykonania i staranne wykończenie detali.

Najmłodszym, lecz bardzo efektownym nabytkiem jest gdański srebrny puchar, noszący znak warsztatowy Carla Benjamina Schulza, wykonany w latach 1829-1833.

Puchar należy do typu przedmiotów podarunkowych bardzo popularnych na obszarze kultury niemieckiej, także w Gdańsku, od lat 30. XIX wieku. Naczynie wykonane przez C.B. Schulza wzbogaca zespół XIX-wiecznych sreber okolicznościowych w MNG i będzie najstarszym obiektem tego rodzaju w kolekcji.

Nowe nabytki można oglądać w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1. Nabytki są eksponowane w Galerii Złotnictwa, w gablocie poświęconej prezentacji obiektów zakupionych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycja jest czynna w sezonie letnim (01.05–30.09) wtorek – niedziela: 10.00–17.00, czwartek (01.06–31.08): 12.00–19.00; w sezonie zimowym (01.10–30.04) wtorek – piątek: 9.00–16.00, sobota – niedziela: 10.00–17.00

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: