Latrnia Smolna wraca na gdański ratusz. Potem detale Wisłoujścia

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przywróci Ratuszowi Głównego Miasta latarnię smolną. Uroczyste odsłonięcie repliki, pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Gdańska, odbędzie się 4 lipca 2017 r. o godz. 12:30 na dziedzińcu Ratusza. To nie ostatni historyczny element dekoracji architektoniczny, który zostanie przywrócony zabytkom Głównego Miasta w bieżącym i przyszłym roku.

Latarnia smolna, zwana też „lampą smolną”, wisiała do zakończenia II Wojny Światowej na południowo-wschodnim narożniku Ratusza Głównego Miasta. Jej zadaniem było oświetlanie zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu. 29 maja 2017 r. muzealnicy z MHMG wespół z kowalem-artystą Bartoszem Nawackim i jego zespołem publicznie prezentowali wykonywanie kopii zachowanego oryginału, który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Koszt wykonania repliki to ok. 33 tys. złotych.

- Po ponad 70 latach do krajobrazu Głównego Miasta powróci jeden z bardziej rozpoznawalnych elementów fasady jego Ratusza. Prace nad latarnia zmierzają ku końcowi. Obecnie konserwator dzieł sztuki Anna Kriegseisen dokańcza złocenia i polichromie. Mamy nadzieję, że gdańszczanie i turyści zwiedzający Gdańsk docenią nasze starania – mówi dr Katarzyna Darecka z MHMG, koordynator prac nad przywróceniem latarni smolnej.

Muzeum zapowiada dalsze prace nad restytucją dawnych elementów architektonicznych przy Dworze Artusa oraz Twierdzy Wisłoujście. Do końca sierpnia 2017 r. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna przywróci wodny zdrój, który znajdował się przy Dworze Artusa, Oddziale MHMG. Dyrekcja gdańskiego Muzeum zapowiada plany na przyszły rok, ale aby je zrealizować będzie potrzebny sponsor.

- W przyszłym roku skupimy się na Twierdzy Wisłoujście. Na swoje miejsce powróci herb Gdańska, który obecnie można obejrzeć na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta. Wyzwaniem jest natomiast plan odrestaurowania tablicy z 1721 r., która wisiała nad wejściem do wieży znajdującej się wewnątrz Fortu Carre. Szacunkowy koszt wykonania repliki to ok. 100 tys. złotych. Będziemy musieli szukać sponsora – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: