Pruszcz Gdański – odnowią pamięć po Żydówkach

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Miastu Pruszcz Gdański dotację w wysokości 99 900 złotych na rewitalizację Miejsca Pamięci Narodowej przy ul. Powstańców Warszawy w Pruszczu Gdańskim.

Dotacja to efekt aplikacji, który złożyło Miasto Pruszcz Gdański po konsultacjach z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Dyr. Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Prace przy pomniku rozpoczną się jeszcze w tym roku. - tyle oficjalny komunikat.

Miejsce pamięci, w formie dużego głazu narzutowego, utworzone zostało przed laty staraniem lotników z jednostki w Pruszczu Gdańskim. Pomnik stoi na fragmencie terenu podobozu Pruszcz – Lotnisko. Na pozostałym obszarze, na którym stały kolejne baraki obozowe i budynki gospodarcze jednostki, znajdują się obecnie ogródki działkowe. Teren podobozu Pruszcz Lotnisko był głównym miejscem zbiorczym dla kolumn marszowych wszystkich podobozów KL Stutthof, biorących udział w Marszu Śmierci.  Drugi pruszczański podobóz Stutthof „Rusocin” znajdował się najprawdopodobniej przy torach, koło ulicy Sikorskiego. Został on upamiętniony pomnikiem znajdującym się przy stacji PKP.

(Red.) K Fot UM Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: