Pruszcz Gdański, Kleszczewko, Rotmanka - ważne daty o których zapomnieliśmy

W tym roku mija 650 lat praw lokacyjnych Pruszcza Gdańskiego i Rotmanki, a także 700 lat od pierwszej większej wzmianki o Kleszczewku. To trzy ważne i ciekawe daty, o których trochę zapomnieliśmy.

Czerwcowy długi weekend sprzyja wyjazdom. Tym dalszym i tym bliższym. Z tej okazji mamy ciekawą wiadomość dla przejeżdżających północną bramką autostrady A1. Położony tuż obok i dosyć dobrze znany w Polsce Pruszcz Gdański, jako miejscowość za chwilę będzie miał 650 lat.  Dokument lokacyjny, wystawiony przez komtura gdańskiego, Ludwika von Essen w Gdańsku, dokładnie 18 października 1367 roku, nadał na prawie niemieckim dobra Pruszcz sołtysowi Jakubowi z obowiązkiem zasiedlenia.

(Wnętrze kościoła P.W Podwyższenia Krzyża Św. rok 1920)

Lokacja Pruszcza Gdańskiego oznaczała przekształcenie działającej tutaj już od ponad tysiąca lat, osady, w jednostkę administracyjną o uregulowanej sytuacji przestrzennej i prawnej. Dokument lokacyjny sankcjonował wytyczenie we wsi zwartego siedliska o regularnej formie. W ten sposób Pruszcz Gdański przybrał formę regularnej wsi owalnicowej. Oś wsi przechodziła wzdłuż dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego i Kanału Raduni. Lokacja oznaczała też dokłądną inwentaryzację gruntów i podzielenie ich na system łanowy.

W przypadku Pruszcza Gdańskiego zastosowano włókę(łan) chełmiński, który liczył w przeliczeniu – około 17 współczesnych hektarów. Lokacja zwalniała też gospodarzy z danin rzeczowych na rzec czynszu. We wsi zainstalował się własny, autonomiczny sąd. Krzyżacki Pruszcz liczył od tego momentu 89 włók. Lokacja Pruszcza, oraz jego dogodne położenie nad Kanałem Raduni, przy głównym południowym trakcie z Gdańska, przyczyniły się do szybkiego rozwoju wsi, między innymi powstania tu karczmy, która działała już w najlepsze w 1375 roku.

Warto wspomnieć, że 2 marca, w tym samym 1367 roku, nastąpiło przeniesienie praw na niemieckie także dla sąsiadującej z Pruszczem Gdańskim Rotmanki.

(Kleszczewko - zdjęcie lotnicze 1937)

W tym roku obchodzimy także 710 lat od pierwszej wzmianki o wsi Kleszczewko, które oficjalnie w dokumentach pojawiło się równo 700 lat temu – 23 stycznia 1317 roku. Wówczas to wielki mistrz krzyżacki Karol z Trewiru zawarł porozumienie z oliwskimi cystersami, na mocy którego połowa osady Grabiny, trzy łany w Żukczynie oraz podmokłe tereny, ciągnące się od wzdłuż Motławy i Kłodawy, aż do granic rozdzielających wieś Łęgowo od majątku Kleszczewko, stały się własnością Cystersów. W 1367 roku Kleszczewko posiadali Hanusz i Mikołaj Lniscy.

(Red.) oprac.bg. Fot. Bildarchiv Foto Marburg – wnętrze kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św w Pruszczu w 1920 roku, wieś Kleszczewko 1937, UM Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: