Sopocki Dom Aukcyjny: Pablo Picasso, Salvador Dali, Juliusz Kossak już 17 czerwca

Już 17 czerwca Sopocki Dom Aukcyjny przygotowuje prawdziwą gratkę dla miłośników malarstwa i obrazów. W Galerii w Gdańsku na ulicy Długiej 2/3 o godzinie 17:00 rozpocznie się Aukcja Prac Na Papierze. Tym razem gospodarzom aukcji udało zgromadzić się bardzo ciekawy i zróżnicowany zbiór prac, a wśród wystawianych są takie nazwiska, które przykują uwagę każdego zainteresowanego. 

 

Różnorodność – od Kossaka do Picassa

Akwarele, drzeworyty, grafiki, litografie, prace ołówkiem, długopisem, tuszem, kredkami – to wszystko można tu znaleźć. Uwagę zwraca ogromna różnorodność zgromadzonej kolekcji. A dotyczy ona techniki wykonania, tematyki prac czy ceny. Zgromadzenie tak różnych dzieł i spięcie ich w jednej aukcji może wywołać spore zainteresowanie kolekcjonerów.   

To ciekawe móc obserwować wiszących obok siebie klasycznych „Czterech Kozaków w pochodzie” Juliusza Kossaka i dość awangardowego „Wielbłąda” Pabla Picassa – dwie kompletnie różne prace, dwóch całkowicie odmiennych artystów – w jednym miejscu. Obraz, który zawiera w sobie mnóstwo barw i szczegółów obok obrazu, który jest po prostu kreską - jedną, niezwykłą kreską.      

Juliusz Kossak (1824 Nowy Wiśnicz – 1899 Kraków)Czterech Kozaków w pochodzie, 1898 r. akwarela, papier, 15,2 × 24,3 cm w świetle passe-partout sygn. p. d.: Juliusz Kossak/1898 papier nieznacznie naderwany w lewym górnym rogu cena wywoławcza: 46 000 zł

Miłośników klasycznych przedstawień przyciągną na pewno takie nazwiska jak wspomniany wyżej Juliusz Kossak, Julian Fałat czy Leon Wyczółkowski. Nie zabraknie martwych natur, pejzaży, portretów, obrazów marinistycznych. Zaiste, będzie w czym wybierać.     

Zapomniana historia z Hitlerem w tle

Na każdej aukcji jest taki obraz lub artysta, który ma swoją ciekawą historię – bo jego droga życiowa wiedzie go do ważnych zdarzeń historycznych lub sławnych postaci. Tak jest i tym razem. Pośród grafik przygotowanych przez SDA na najbliższą aukcję wisi pewien akt, Bardzo klasyczny, delikatny  – słowem piękny. Historia nie tyle samego obrazu – co jego autora, niejakiego Roberta Schwarza jest właśnie taką ciekawą historią. To malarz, grafik i nauczyciel rysunku bardzo popularny w Niemczech w latach 30-tych i 40-tych XX wieku. Wystawiał w wielu miejscach, m.in. w Gdańsku. Podczas Wielkiej Wystawy Sztuki Niemieckiej wystawiono osiem jego aktów – dwa z nich nabył nie kto inny jak sam Adolf Hitler. Po II wojnie został niemal całkowicie zapomniany. 80 jego obrazów odnaleziono w roku 2009 roku w domu wnuczki artysty.  

foto: materiały redakcji

Osobliwości

Galerię osobliwości zbliżającej się akcji otwiera artysta, którego nikomu przedstawiać nie trzeba: Salvador Dali i jego "Jeździec" - a to jedna z dwóch prac tego artysty wystawiana  w gdańskiej galerii. 

Salvador Dali (1904 Figueres/Hiszpania – 1989 tamże) Jeździec (Jinete), 1979 r. litografia, papier, 28,5 × 35,6 cm sygn. ołowkiem p. d.:Dali odbitka: 115/150, wydawca: Arzte- -Sammlerkreis et Grafos Verlag Lit.: R. Michler, L. W. Lopsinger, Salvador Dali Catalogue Raisonné of Etchings and Mixed – Media Prints 1924 – 1980, Prestel Publishing Munich – New York 1995, s. 260, nr kat. 935 cena wywoławcza: 5 500 zł

Lekki uśmiech na twarzy wywołują erotyczne a miejscami obsceniczne i wulgarne  prace Jerzego Panka lub zabawne grafiki Zbigniewa Lengrena – komentujące w lekki sposób trudne czasy lat 40. XX wieku. Podobnie jak prace Jacka Federowicza, które również możemy odnaleźć wśród wystawionych na aukcję. Cień nostalgii u pokolenia pamiętającego przygody Ferdynanda Wspaniałego autorstwa Jerzego Ludwika Kerna wywoła grafika Kazimierza Mikulskiego – ilustratora książek o psie, który bardzo chciał zostać człowiekiem. Z innych znanych nazwisk zainteresować mogą Zbigniew Beksiński, Nikifor Krynicki, Zofia Stryjeńska i Maja Berezowska oraz... wspomniany już Pablo Picasso i jego "Wielbłąd".  

Pablo Picasso (1881 Malaga – 1973 Mougins) Wielbłąd litografia, papier, 29 × 23,5 cm w świetle passe-partout sygn. na kamieniu p. d.: Picasso, opisany ołówkiem l. d.: 689/888  wyd. Carlo Monteverdi Editore (CME), Turyn ok. 1982 r.dołączony certyfikat rzeczoznawcy Gunthera J. Keilichacena wywoławcza: 1 900 zł

Wszystkie wymienione prace i jeszcze więcej można oglądać w Galerii w Gdańsku przy ulicy Długiej 2/3 na trwającej już wystawie przedaukcyjnej, która potrwa aż do dnia aukcji - do 17 czerwca. Ciekawe czy prace Dalego i Picassa znajdą swoich nabywców... O wynikach aukcji poinformujemy w osobnym artykule.

foto: materiały redakcji, Sopocki dom Aukcyjny

(Red.) Karolina Białke

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: