Posłuchamy odnalezionej, krzyżackiej monodii

Trochę to historia jak z filmu, ale już w najbliższy weekend, w kościele Św Trójcy w Gdańsku, wysłuchamy monodii krzyżackiej, odnalezionej w zbiorach Biblioteki Polskiej Akademii Nauk. Wykonanie monodii będzie częścią festiwalu Organy Plus+, w trakcie którego nie zabraknie też Bacha, Goldberga, czy Haendla i dawnych instrumentów.

Monodia to gatunek muzyczny wyróżniający się jednolitą linią melodyczną i akompaniamentem. Kompozycjami o monodycznej formie były:madrygały, motety, a nawet koncerty. Monodia była próbą powrotu do starogreckiej idei melodeklamacji, w której pojedynczy głos wykonuje ornamentowaną partię melodyczną, z towarzyszeniem instrumentów, w tym lutni, teorbanu, klawesynu, organów a czasami i gitary. Choć w naszym przypadku mamy do czynienia z utworem stworzonym przez niemieckich zakonników - dla których muzykowanie - to bardziej a także mniej religijne, było codziennością, termin ten jest generalnie stosowany do włoskiej pieśni powstałej w XVI wieku. Monodia to przeciwieństwo polifonii i homofonii.

Warto wspomnieć, że niedawno odnaleziona, krzyżacka monodia wybrzmi z z jedynego w Polsce muzycznego Lectorium które od pół tysiąca lat zachowało gotycką akustykę. Wykona ją zaś zespół wokalny Schola Gregoriana Gedanensis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego. Na organach towarzyszyć im będzie Tomasz Orlow, który wpisze się w stylistykę tej muzyki ze swoimi improwizacjami. To oczywiście nie wszystko. Swoje interpretacje klasycznych utworów zaprezentują także znamienici artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski. Pojawią się także oryginalne dawne instrumenty. 

Program Festiwalu ORGANy PLUS+ Wiosna 2017


09.06 godz. 19:00 + Chorał
Historia Resurrectionis Domini Nostri Iesu Christi
Tomasz Orlow organy
Robert Pożarski cantor precentor
Schola Gregoriana Gedanensis

10.06 godz. 19:00 + Bach
Jesu, meine Freude
Andrzej Szadejko organy, dyrygent
Goldberg Vocal Ensemble
Alina Ratkowska basso continuo
Stanisław Smołka kontrabas

11.06 godz. 15:30 + Haendel 
Kompozytor dwóch narodów
Julian Gembalski organy, basso continuo
Elżbieta Grodzka - Łopuszyńska sopran

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: