Odkryj innowacyjność Gdyni okresu międzywojnia i wygraj Haj$

Polska Agencja Prasowa we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim organizuje konkurs „Kroniki Rozwoju” dla poszukiwaczy mniej znanych lub zapomnianych śladów polskich inicjatyw gospodarczych okresu międzywojnia. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Gdynia jest jednym z najbardziej innowacyjnych miast w Polsce. Nie bez przyczyny została wybrana „Miastem 25-lecia wolności” czy „Miastem przyszłości” wg Financial Times. Wyróżnienia to efekt niewiarygodnego rozwoju miasta, które dzięki budowie portu w latach 20. i 30. ubiegłego wieku stało się ewenementem na skalę europejską i jednym z najbardziej unikalnych przedsięwzięć gospodarczych. Jednak to nie jedyne pomysłowe inicjatywy towarzyszące rozwojowi Gdyni w tamtym okresie. Znając te najciekawsze, warto wziąć udział w konkursie „Kroniki rozwoju” organizowanym przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. 

Jego celem jest przypomnienie inicjatyw gospodarczych dwudziestolecia międzywojennego, które poprzez innowacyjność, pomysłowość, trafność decyzji, talent prowadziły do rozwoju polskich miast, miasteczek i regionów, a także lokalnych społeczności wiejskich. 

Prace konkursowe dokumentujące lokalne osiągnięcia gospodarcze mogą mieć dowolną formę np.: publikowanego lub niepublikowanego tekstu dziennikarskiego, opisu, felietonu, dziennika, blogu, fotogalerii, filmu, prezentacji multimedialnej, nagrania audio czy kopii dokumentów opatrzonych autorskim opisem. Uczestnicy konkursu mogą oprzeć się o przedwojenne akta lokalnych urzędów, wycinki ze starych publikacji, a także zapisy rozmów z żyjącymi jeszcze świadkami tamtych decyzji i wydarzeń, stanowiących impuls lokalnego, regionalnego lub ogólnokrajowego rozwoju. Z nadesłanych prac jury wybierze laureatów w trzech kategoriach: dziennikarzy, samorządowców i czytelników (np. pasjonatów lokalnej historii). Laureaci pierwszych miejsc otrzymają po 4 tys. złotych, a drugich miejsc po 2 tys. złotych. Zostaną przyznane też dwie nagrody specjalne po 1 tys. złotych za pracę najlepiej udokumentowaną faktograficznie i pracę, mającą najwyższe walory popularyzatorskie.

Prace konkursowe można nadsyłać do 30 czerwca.

Więcej szczegółów oraz regulamin konkursu na www.samorzad.pap.pl i www.kurier.pap.pl.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: