Kultowa 105 - ka wraca na szyny

To już niemal tramwaj w stylu retro. Tak zwana "stopiątka" to zupełnie inna epoka niż obecnie eksploatowane, nowoczesne tramwaje. Niemniej wielu z nas darzy ją dużym sentymentem. Już od środy, 24 maja na linii 8 będzie można podróżować „potrójną stopiątką", czyli tramwajem złożonych z trzech wagonów popularnego typu 105Na: 1349+1350+1346. Akcja jest ukłonem dla wszystkich sympatyków gdańskich tramwajów.

Trójskład mierzy 42 m długości. Ponieważ część przystanków jest za krótka, z przyczyn bezpieczeństwa czwarte drzwi w ostatnim wagonie będą zablokowane na stałe (odpowiednia informacja będzie umieszczona na tych drzwiach). Po różnych zdarzeniach drogowych, w których uszkodzeniu uległy pierwsze wagony „stopiątek”, na stanie pozostały niewykorzystane drugie wagony, stąd pomysł, aby przekazać te wagony do obsługi pasażerskiej. Niestety, nie ma już tylu „wolnych” wagonów, aby stworzyć więcej składów trzywagonowych. Spółka „Gdańskie Autobusy i Tramwaje” jest w trakcie wymiany wszystkich starych tramwajów na bardziej nowoczesne.

Obecnie tramwaje typu 105Na stacjonują wyłącznie w Zakładzie Eksploatacji Tramwajów “Nowy Port” i mogą wyjeżdżać tylko na te linie (wybrane), które właśnie ta zajezdnia obsługuje. Np. na strome trasy w kierunku Łostowic czy Piecki-Migowo są dla nich nie do pokonania. Tramwaje starszego typu nie mogą tam wjechać. Na linii 8 taki problem nie istnieje. Trzywagonowy skład będzie można spotkać tylko w dni powszednie (w soboty, niedziele i święta wysokopodłogowe tramwaje nie kursują). W użytkowaniu potrójny skład pozostanie prawdopodobnie do rozpoczęcia remontu torów na Stogach, co powinno nastąpić pod koniec tego roku.

Wstępnie planowane godziny odjazdu tramwaju trzywagonowego z pętli:

Jelitkowo: 04:56, 07:11, 09:36, 12:07, 14:41, 17:01
Stogi Plaża: 08:21, 10:49, 18:05
Stogi Pasanil: 06:03, 13:26, 15:51

mat. prasowy Miasta Gdańsk / zdj. arch. ZTM

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: