Dni Funduszy Europejskich w grodziskach Pomorza: Sopot

Przyjdź do Pawilonu Wystawienniczo-Edukacyjnego i zobacz wystawę stałą „Pradzieje Sopotu” oraz trzy wystawy czasowe:

  • "Afryka północna – kolekcja biżuterii i brązów" – wystawa brązów i biżuterii z Afryki to prywatną kolekcja unikatowych przedmiotów srebrnych i brązowych z XIX i pocz. XX w., obecnie już bardzo rzadko spotykanych,
  • "Alfons Klejna - fotograf Pomorza. Archeologia" - wystawa fotograficzna prezentuje zdjęcia wybitnego fotografa, związanego z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, Alfonsa Klejna - mieszkańca Sopotu. Są to zdjęcia z lat 60-tych i 70-tych z wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez Muzeum,
  • "Historia Polski według komiksu". Wystawa prezentuje wybrane fragmenty komiksów różnych autorów, których tematem są ważne wydarzenia z dziejów Polski – przedstawione często w humorystyczny sposób.

Podczas Dni Otwartych będzie można również zagrać w wyjątkowe gry: najstarszą znaną grę planszową, dotychczas bardzo popularną na świecie – mancalę; popularne gry wśród starożytnych rzymian: tabula czy latrunculi; grywanego w średniowiecznej Polsce młynka czy grę wikingów – hnefatafl. Ponadto będzie można skorzystać z warsztatów garncarskich oraz obejrzeć narzędzia krzemienne i wziąć udział w warsztatach obróbki krzemienia. W trakcie Dni Otwartych będzie też okazja, by poznać techniki łowieckie i samemu spróbować rzucania oszczepem przy pomocy miotacza.

Grodzisko Sopot Święto Plonów

Przedpiastowski gród

Sopockie grodzisko położone w malowniczej scenerii bujnej zieleni i szumiących strumyków jest najstarszym tego typu obiektem na Pomorzu. Pierwsze sondażowe badania archeologiczne prowadził tu w 1885 r. badacz niemiecki Hugo Conwentz. Dzięki jego pracom w 1907 r. obiekt ten został wykupiony od władz miejskich i uznany za zabytek podlegający ochronie. Jednak jeszcze w czasach PRL-u miejsce to nazywane było "patelnią" i służyło mieszkańcom Sopotu... do opalania się i gry w kometkę. W latach 90. zapadła decyzja o odbudowie grodu, która miała miejsce na przełomie wieków. Samo grodzisko jest pozostałością po istniejącym od VIII do X wieku grodzie. Położone jest w odległości 400 m od brzegu morskiego, na malowniczym, zalesionym wzniesieniu, po bokach którego w głębokich jarach przepływają dwa potoki. Na szczycie wzgórza, na majdanie o wymiarach 45 x 49,5 m, odtworzono zabudowania grodu: chaty, bramę i palisadę, dokładając starań, by powstały dokładnie w miejscach, w których ich ślady zostały odsłonięte podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Na grodzisku organizowane są historyczne imprezy plenerowe, spotkania integracyjne młodzieży polskiej i zagranicznej, a przede wszystkim prowadzone są tutaj lekcje żywej historii dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ożywają wówczas warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się: liczne konkursy, gry i zabawy plebejskie, pokazy walk na miecze i topory, strzelanie z łuku, prezentacje uzbrojenia, efektowne tańce celtyckie, szkockie i irlandzkie oraz koncerty muzyki dawnej. Skansen stał się atrakcyjnym ośrodkiem muzealno-dydaktycznym promującym historię i zabytki wczesnośredniowiecznych Pomorzan.

Z funduszy unijnych u stóp grodziska powstał także pawilon wystawienniczy, gdzie prezentowane są wystawy i odbywają się prelekcje.

Piotr Celej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: