Noc Muzeów także w Kuźni Wodnej i Muzeum Westerplatte

Dwie Noce Muzeów na Westerplatte i jednak Noc Muzeów w Kuźni Wodnej w Oliwie. Strefa Historii i Północna.TV, jako pierwsza dotarła do informacji, co jeszcze - nieco niespodziewanie - szykuje się na nadchodzącą gdańską noc 20 maja.

To dobra wiadomość dla fanów zabytkowej Kuźni Wodnej w Oliwie. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, postanowiło   jednak na Noc Muzeów, udostępnić ten obiekt. 20 maja gospodarzem obiektu będzie  archeolog i metalurg, który ma na swoim koncie zabezpieczenie większości metalowych zabytków znalezionych w Gdańsku – Lech Trawicki, który przygotuje pokaz historycznego kucia stali. Będzie też wystawa antycznego sprzętu fotograficznego a rekonstuktorzy z SRH Fort, zaprezentują przedwojenne uzbrojenie i wyposażenie wojska II RP. Impreza ma zakończyć się ok 1- 2 w nocy.

 tym roku Noc Muzeów na Westerplatte, to także działania przygotowane przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.  W tym roku zaprasza na Westerplatte w miejsce, które dotąd zwiedzający mogli zobaczyć wyłącznie zza płotu. Dzięki gościnności Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku mamy niewątpliwą okazję zobaczenia z bliska zabytkowego budynku Elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
Mając na uwadze, że Noc Muzeów jest gratką dla kolekcjonerów wrażeń i niezwykłych przeżyć chcemy uchylić rąbka tajemnicy jaką skrywa w sobie ponad 90-letni budynek Elektrowni. Będzie też wojsko, projekcja  archiwalnego filmu dotyczącego walk o Westerplatte i niezapomnianych wrażeń.  Dla dzieci przewidziano atrakcje w postaci szkolenia z zakresu obsługi stuletniej armaty polowej wz. 1926 oraz armaty przeciwpancernej Bofors wz. 1936 wyprodukowanej w 1939 r., dokładnie takich jakie były wykorzystywane podczas obrony Westerplatte. Każdy kto pomyślnie ukończy zadania związane z działoczynami otrzyma pamiątkowy dyplom artylerzysty Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
 
(Red.)fot. SRH Fort
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: