Pruszcz Gdański - remont i tapeta dr Wiedemanna

W Pruszczu Gdańskim trwa sezon na remonty zabytków. Miasto rozpoczęło intensywny remont dworku przy ulicy Krótkiej 6, w którym mieszkał dr. Herrmann Wiedemann. Powiat Gdański kończy rekonstrukcję kutego płotu z końca XIX wieku przy dawnym szpitalu na ulicy Grunwaldzkiej 25.

Resztki tapet, zdobiących w przeszłości wnętrza salonów ojca współczesnego Pruszcza Gdańskiego – dr Herrmana Wiedemana. Wyklejone od wewnątrz na stare kosztorysy centralnego pruskiego stowarzyszenia budowniczych, sterty przegniłych desek i PRL-owskie gazety z artykułami o ostatnim procesie sławnego „Skorpiona”. Ekipy budowlane, pracujące przy zabytkowym dworku przy Krótkiej 6 oczyściły właśnie obiekt z większości XX wiecznych nawarstwień kulturowych. Zdjęcia z remontu Krótkiej 6 opublikował burmistrz miasta Janusz Wróbel.

- Doszliśmy do konstrukcji, która jest w wielu miejscach katastrofalnie wręcz nadwyrężona. Ciekawostką jest głęboka piwnica, o dziwo – w przeciwieństwie do wielu wyżej położonych części budynku, całkiem sucha - mówi Bartosz Rozenberg z firmy Ekoinbud Renowacje.

Start remontu zabytku przy Krótkiej 6 miał miejsce ponad tydzień temu. Całkowity koszt inwestycji, prowadzonej przez Miasto Pruszcz Gdański to 3 900 000 złotych. Za tę kwotę wykonawca wzmocni fundamenty, przywróci właściwą geometrię obiektu, uzupełni i wymieni elementy drewniane i cegłę, wyremontuje stolarkę, dach, piwnicę i więźbę, położy nowe instalacje i wyremontuje wnętrze. Prace odbywają się pod nadzorem konserwatora i mają potrwać rok. Prace zakończyć się mają w kwietniu przyszłego roku. Zabytkowy budynek o konstrukcji szachulcowej wybudowany został ok. 1800 r. na wschodniej pierzei dawnego placu targowego. Na jego wyjątkowość składają się, oprócz szachulca, charakterystyczny podcień oparty na kolumnadzie, częściowe wypełnienie cegłą holenderką, oryginalna stolarka i klatka schodowa, oraz wybitnie reprezentacyjny charakter, widoczny w rozkładzie pomieszczeń. W dworku przy Krótkiej 6 mieszkał w latach 1847 - 1901, jeden z ojców współczesnego Pruszcza Gdańskiego,  dr Hermann Wiedemann. Dr nie tylko leczył, ale był też wieloletnim dyrektorem cukrowni i zbudował nowoczesny szpital.

(Red.) fot UM Pruszcz Gdański, Powiat Gdański, BG

Właśnie koło szpitala dr Wiedemanna, przy dzisiejszej ulicy Grunwaldzkiej 25, trwa remont XIX wiecznego kutego ogrodzenia, które w ubiegłym roku zaczęło zagrażać bezpieczeństwu przechodniów. Jak czytamy na profilu społecznościowym Powiatu Gdańskiego, prace zaczynają być już na ukończeniu.

UWAGA! Mamy także film! http://www.strefahistorii.pl/video/4874-pruszcz-gdanski-remont-krotkiej-6-kamera-odkrywa-tajemnice-dr-wiedemanna

 

Chcesz być na bieżąco z ciekawostkami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: