Tamara Łempicka- malarka niepokorna

Malowała głównie akty, czym zasłynęła w środowisku francuskiej burżuazji. Słynęła z licznych romansów. Dwukrotnie wyszła za mąż i jawnie przyznawała się do swoich biseksualnych kontaktów. Jeden z jej najsłynniejszych obrazów "Podwójny akt Adama i Ewy" w 1994 roku został sprzedany za dwa miliony dolarów.

Wczoraj minęło 25 lat od śmierci Tamary Łempickiej. Pierwszy kontakt ze sztuką Urodziła się w Moskwie, w 1896 lub 1898 roku jako Maria Gurwik - Górska. Szybko osierocona przez ojca, została wychowana przez matkę (Malwinę z domu Dekler) i dziadków w Warszawie. Rodzina należała do towarzyskiej elity, przyjaźniła się między innymi z Ignacem Janem Paderewskim i Arturem Rubbinsteinem. Młoda Łempicka dorastała wśród sztuki i arystokracji.

Małżeństwo podczas rewolucji

W 1911 roku Tamara przeprowadziła się do Petersburga. Uczyła się tam na kursach rysunków w Akademii Sztuk Pięknych. Aktywnie uczestniczyła w życiu towarzyskim miasta: koncertach przedstawieniach baletowych, elitarnych recitalach i wystawnych balach. W Petersburgu również poznała swojego pierwszego męża – Tadeusza Łempickiego.16 września 1916 urodziła córkę, Marie- Christine Łempicką.W czasie rewolucji październikowej w 1917 roku Tadeusz Łempicki został aresztowany przez bolszewików. Łempicka aby uwolnić męża podobno miała spędzić noc ze szwedzkim konsulem, który następnie pomógł uciec jej z Rosji. Po uwolnieniu Tadeusza z więzienia małżonkowie spotkali się w Kopenhadze skąd wyjechali latem 1918 roku do Paryża. 

Erotyzm We Francji

Tamara Łempicka uczyła się malarstwa pod okiem znanych kubistów: Maurice'a Denisa i Andre Lhote'a. Drugi z nich miał olbrzymi wpływ na ukształtowanie stylu Łempickiej. Lhote cenił dialog pomiędzy eksperymentami na płótnie, oraz zachowywaniem tradycji malarstwa akademickiego. Jej prace budowane są z prostych brył, które jednocześnie cechuje klasyczny rozkład i porządek. W połączeniu z jasnymi kolorami i przejrzystą grą cieni obrazy Łempickiej szybko zyskały na popularności. W połowie lat 20-tych, artystka była czołową przedstawicielką kierunku art deco. Francuski zamawiały u niej masowo portrety, często naturalnej wielkości. Jej obrazy cieszyły się dużą popularnością ze względu na erotyczny charakter i bezpruderyjność. 

Liczne romanse

Łempicka nie tylko na płótnie była bezwstydna i bezkompromisowa. Przyznawała się do licznych romansów, zarówno z mężczyznami i kobietami. Jej romans z włoskim poetą Gabrielem d'Annunzio w 1927 roku zakończył się rozwodem z mężem - Tadeuszem. W 1934 roku Łempicka wyszła ponownie za mąż, za barona Roula Kuffnera. Po czterech latach małżeństwo przeprowadziło się do Stanów Zjednoczonych. W latach 40tych Łempicka stała się ulubioną portrecistką gwiazd. Po śmierci męża w 1962 roku, Łempicka przeniosła się do Meksyku, gdzie zmarła w 1980 roku.

Marta Jundziłł

Tagi: