Archiwalne zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat. Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne ma już 70 lat!

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne istnieje od 1947 roku. Od momentu powstania popularyzuje fotografię i wspiera inicjatywy z nią związane na Pomorzu. Jubileuszowa wystawa to kilkadziesiąt prac w różnych technikach. Znajdują się wśród nich zdjęcia zarówno nowe, jak i archiwalne sprzed kilkudziesięciu lat.
 

Wernisaż jubileuszowej wystawy z okazji 70-lecia GTF odbędzie się 27 kwietnia w Domu Uphagena – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wystawa eksponowana będzie do 4 czerwca 2017 roku.

GTF ma już 70 lat!

Tyle lat działalności to ogromny dorobek fotograficzny i doświadczenie. Do Towarzystwa należą nie tylko zawodowcy i ludzie doświadczeni, ale także młodzi fotografowie i pasjonaci, robiący zdjęcia dla przyjemności, dopiero rozpoczynający swoją przygodę z aparatem. Z myślą o nich prowadzone są kursy i warsztaty fotograficzne, organizowane konkursy i plenery fotograficzne. Z okazji jubileuszu, można obejrzeć prawie 10 wystaw czasowych w różnych miejscach w Gdańsku.

Wystawy

Towarzystwo zorganizowało wiele wystaw, a liczba członków, którym przez 70 lat działalności wydano legitymacje, przekroczyła 750! Najważniejsze wystawy od 2006 r. organizowane są w Domu Uphagena – Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Współpraca zaowocowała ekspozycjami wystaw dorocznych GTF oraz prezentacjami wielu projektów, jak na przykład realizowanego przez wiele lat cyklu „Gdańsk odchodzący" czy „Życie Gdańska" oraz współpracą w realizacji wystawy „Architektura i urbanistyka Wolnego Miasta Gdańska".

Zdjęcia archiwalne i współczesne

Ekspozycja jubileuszowa obejmuje 84 prace fotograficzne, zarówno archiwalne, jak i wykonane przez aktualnych członków stowarzyszenia – pasjonatów fotografii. Wszystkie eksponowane zdjęcia archiwalne to oryginalne odbitki, z których znaczna część była wielokrotnie pokazywana na międzynarodowych  wystawach i konkursach fotograficznych, zdobywając liczne nagrody oraz wyróżnienia.

Zdjęcia współczesne świadczą o tym, że członkowie starają się utrzymywać wysoki poziom prac, biorąc za wzór dokonania i realizacje swoich poprzedników. Kuratorami wystawy są Wojciech Jung i Adam Fleks.

Pamiątkowy album

Podczas wernisażu zostanie zrobione pamiątkowe wspólne zdjęcie, które będzie opublikowane w pamiątkowym katalogu wystawowym – albumie fotograficznym wydanym z okazji jubileuszu. Album będzie zawierał wszystkie prace prezentowane na wystawie, indeks autorów oraz krótką notkę historyczną o GTF autorstwa Piotra Rogalskiego, a będzie go można nabyć w limitowanym nakładzie w siedzibie GTF w pierwszych tygodniach maja.

 • Wystawa jubileuszowa – 70-lecie GTF
 • wernisaż: 27 kwietnia 2017 r., czwartek, godz. 18.00, wstęp – wolny
 • wystawa czynna do 4 czerwca 2017 r., obowiązują bilety wstępu do muzeum
 • Dom Uphagena – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
 • ul. Długa 12 w Gdańsku

Pozostałe wystawy z okazji 70-lecie GTF:

 • maj – Biblioteka na Żabiance – „Duety"
 • maj – Inauguracja Galerii GTF, nowej przestrzeni wystawienniczej w Gdańsku
 • lipiec – Biblioteka Pod Kotem i Myszą w Gdańsku-Wrzeszczu – „Wystawa jubileuszowa – fragmenty"
 • październik – GAK Stacja Orunia – „Wystawa jubileuszowa – fragmenty"
 • listopad – Biblioteka Pod Kotem i Myszą we Wrzeszczu – „Duety"
 • 9 listopada–3 grudnia – Dom Uphagena – Wystawa o tematyce gdańskiej (archiwalno-współczesna)
 • grudzień – Biblioteka Oliwska – „Portrety z archiwum GTF"

źródło: pomorskie.eu

 Fot. Aleksander Orzechowski/GTF

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: