Agnieszka Lisak rozprawia się z Belle Epoque

„Życie Towarzyskie w XIX wieku” Agnieszki Lisak powstało jako wypadkowa filmu „Belle Epoque”. Książka we wspaniały sposób uzupełnia wiedzę o XIX wieku. Wydawało się tak bliskim, a tak bardzo już zapomnianym.

Czasami niezbyt ambitny film uruchamia w odbiorcach nie zdefiniowane dotąd potrzeby poznawcze. To zaś skutkuje na przykład powstaniem, lub wznowieniem wartościowych książek. Które w znaczący sposób uzupełniają wiedzę na ten lub inny temat. Czymś takim jest „Życie Towarzyskie w XIX wieku” Agnieszki Lisak, wznowione właśnie przez wydawnicwo „Bellona” pod zmienionym tytułem i w uzupełnionej wersji. Autorka, specjalistka od tematyki staropolskiej i obyczajowości XIX wieku, jest na co dzień radcą prawnym. Być może właśnie dlatego jej książki są napisane w sposób niezwykle konkretny i syntetyczny, przekazując odbiorcy bardzo dużo szczegółowej wiedzy. Autorka układa fakty w ten sposób, że tworzą one sprawną narrację, co pozwala jej ominąć łączące je, zbędne komentarze i dopowiedzenia.

W książce poznajemy zapomniane już formy życia towarzyskiego, rodzaje wyszukanych zabaw. Dowiadujemy się, że światem rządziły konwenanse. Śledzimy nawet tak intymne rzeczy, jak sprawiające społecznie nieliche problemy, załatwienie potrzeb fizjologicznych. Dowiadujemy się także, że ówczesnym światem, wobec braku wyrafinowanych środków masowego przekazu, rządziła nuda. Stąd kwitł flirt towarzyski, kuligi, bale na kilkaset osób, czy cotygodniowe jour fixe’y. Nuda i konwenanse sprawiały, że życie towarzyskie XIX wieku było jak bajkowy teatr, który oglądany z daleka robił imponujące wrażenie, tracił jednak przy bliższym poznaniu. Podczas lektury książki niejednego zadziwi jaką moc miała plotka, oraz w jakich okolicznościach i z kim mogła się pojawić w miejscu publicznym młoda kobieta. A także – do jakiej kawiarni mogła chodzić a do jakiej nie. Udamy się z autorką na pokazy iluzjonistów, seanse spirytystyczne, zaliczymy wizyty w gabinetach osobliwości. Poznamy modę i higienę XIX wieku. Na 333 stronach Agnieszka Lisak metodycznie rozprawia się z Belle Epoque, wykorzystując do tego bardzo bogatą literaturę pamiętnikarską, oraz codzienną prasę, trafnie i obrazowo opisując w zasadzie każdą dziedzinę życia. W ten sposób opisując świat, który zapadł się przez dwie światowe wojny i trochę także PRL, a którego pozostałości dotrwały do naszych czasów jedynie w formie muzealnych eksponatów i zdjęć odbitych ze szklanych klisz.

Szczerze polecam tą książkę. Choćby dlatego, że – ja zauważa sama autorka – najwspanialszy rodzaj podróży, to podróż w czasie.

Bartosz Gondek

Agnieszka Lisak „Życie Towarzyskie w XIX wieku – Wspaniałe czasy Belle Epoque”, wyd. Bellona, Warszawa 2017, 333 strony, cena 40,60 zł.

(Red.)Bartosz Gondek, fot. Wyd Bellona 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: