Ołtarz Wita Stwosza - w oryginale od średniowiecza

Jak wynika z najnowszych badań naukowców, prowadzących prace konserwacyjne przy ołtarzu Wita Stwosza w Krakowie, aż 90 procent elementów architektonicznych zwieńczenia tego wybitnego dzieła sztuki jest w pełni oryginalne. Wcześniej sądzono, że to XIX wieczne rekonstrukcje.

Mistyczno - realistyczne retabulum o wymiarach 11na 13 metrów to największa w Europie gotycka nadstawa ołtarzowa. Zdobi ją ponad 200 figur wykonanych z drewna lipowego. Ołtarz Wita Stwosza łączy w sobie elementy sacrum i profanum. Złote szaty apostołów występują obok codziennych ubiorów noszonych w średniowiecznym Krakowie. Obok wzniosłych religijnych scen ukazane zostało życie w jego codzienności. Postać Madonny zachowuje ideał średniowiecznego piękna, ale apostołom Stwosz nadał rysy mieszczan krakowskich. W realistycznym podejściu do postaci posunął się tak daleko, że widać dokładnie ich różne ułomności: defekty wyglądu, zdeformowane dłonie, napęczniałe żyły na nogach, ślady chorób skórnych. Wit Stwosz przybył do Krakowa w 1477. Prace nad ołtarzem zajęły mu 12 lat. Dzieło było gotowe na dzień  15 sierpnia 1489 roku. Wtedy przypada patronackie święto kościoła Mariackiego.  Kompleksowa konserwacja i badania dzieła Wita Stwosza mają potrwać do 2020 - 2021 roku.

(Red.) fot. Domena publiczna Bazyliki Mariackiej w Krakowie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: