Polska liga ma 90 lat - oto najważniejsze daty!

Od Henryka Reymana do Nemanji Nikolicia. Od ciężkich piłek, ważących po dwa kilogramy do nowoczesnej Krasavy. Od trzeszczących transmisji radiowych do nowoczesnych przekazów w jakości HD. Historia polskiej ligi w piłce nożnej toczy się już dziewięćdziesiąt lat. Każda kolejna dekada w tym czasie miała swoich wielkich bohaterów i wielkie chwile. Oto najważniejsze wydarzenia w historii polskiej ligi.

LATA DWUDZIESTE

System pucharowy używany przy wyłanianiu mistrza Polski ustąpił miejsca rozgrywkom ligowym. Taką decyzję podjęli przedstawiciele 12 klubów zgromadzonych w grudniu 1926 roku na konferencji. Wtedy powołano Ligę Polską Piłki Nożnej. Pierwsza kolejka miała miejsce 3 kwietnia 1927 roku.

Inne wydarzenia:

1927 – najwyższe zwycięstwo w historii Ekstraklasy: Wisła Kraków 15:0 TKS Toruń

1927 – Wisła Kraków pierwszym ligowym mistrzem Polski
1927 – Henryk Reyman ustanawia rekord w liczbie goli strzelonych w jednym sezonie (37)
1928 – Warta Poznań ustanawia rekord najdłuższej serii meczów ze strzelonym golem (50)
1928 – Wisła Kraków ustanawia rekord największej liczby goli strzelonych w sezonie (98)

LATA TRZYDZIESTE

Pięć z sześciu pierwszych edycji ligi zakończyły się zwycięstwami drużyn krakowskich (Wisły, Cracovii i Garbarnii). Potem do głosu zaś doszedł Ruch Chorzów, który od 1933 roku aż do wybuchu II Wojny Światowej oddał tylko jeden tytuł. Duża w tym zasługa dwóch genialnych zawodników. Ernest Wilimowski w 86 spotkaniach aż 117 razy pokonał bramkarzy rywali, przy okazji stając się najmłodszym królem strzelców w historii. Jako pierwszy w historii zdobył też ten tytuł trzykrotnie. Po spotkaniu z Unionem-Touring Łódź zapisał zaś na swym koncie rekord w liczbie goli w jednym spotkaniu Ekstraklasy (10) Dużym wyczynem popisał się także jego kolega z ataku – Teodor Peterek. Zawodnik ten zdobywał bramki w 16 kolejnych spotkaniach. Było to najlepsze osiągnięcie w najwyższych ligach krajowych Europy, aż do 2013 roku, gdy Polaka wyprzedził Leo Messi z FC Barcelony.

Inne wydarzenia:

1931 – Henryk Reyman pierwszym zawodnikiem, który strzelił 100 goli w Ekstraklasie
1938 – debiut zawodników z Ekstraklasy na Mistrzostwach Świata
1939 – Teodor Peterek pierwszym piłkarzem, który strzelił 150 goli w Ekstraklasie

LATA CZTERDZIESTE

Ostatnim strzelcem gola w Ekstraklasie od 20 sierpnia 1939 roku do 14 marca 1948 roku pozostawał Henryk Jaźnicki z Polonii Warszawa. II Wojna Światowa przerwała rozgrywki o mistrzostwo Polski na siedem lat. Pierwsze dwie edycje po wyzwoleniu rozegrano w systemie pucharowym. Nowy etap w historii zapoczątkował triumf następców Jaźnickiego w szeregach Czarnych Koszul. Dopiero w 1948 roku udało się z powrotem zorganizować ligę. Do dziś w Ekstraklasie utrzymuje się bez prezerwy jedna drużyna, która była w ówczesnej stawce – Legia Warszawa

Inne wydarzenia:

1948 – jedyny raz w historii Ekstraklasy, gdy o mistrzostwie decydował dodatkowy mecz (Cracovia 3:1 Wisła Kraków)

LATA PIĘĆDZIESIĄTE

Drużyny z dwunastu krajów w 1955 roku zapoczątkowały okres kontynentalnej międzyklubowej rywalizacji w Europie. Wśród nich znalazł się przedstawiciel Polski – Gwardia Warszawa. Jej start zakończył się na pierwszej rundzie Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, dziś przekształconym w Ligę Mistrzów. Na premierową wygraną przyszło Polakom czekać rok, gdy Legia pokonała 2:0 Slovan Bratysława.

Inne wydarzenia:

1959 – Gerard Cieślik ustanawia nowy rekord ligi w liczbie strzelonych goli (167)

LATA SZEŚĆDZIESIĄTE

Do 1960 roku Ruch Chorzów miał już na koncie osiem mistrzostw Polski, co stanowiło rekord ligi. Pod bokiem wyrósł mu jednak groźny lokalny konkurent. W latach sześćdziesiątych to Górnik Zabrze zdominował rozgrywki. Jako jedyna drużyna w historii wygrał on pięć sezonów z rzędu, a w całej dekadzie zanotował aż sześć triumfów. W tym czasie w zespole występowali między innymi: Ernest Pohl – rekordzista w liczbie strzelonych goli w Ekstraklasie (186), dwaj rekordziści w liczbie mistrzowskich tytułów – Stefan Floreński (9) i Stanisław Oślizło (8), a przede wszystkim Włodzimierz Lubański. W swoim debiucie ligowym stał się on najmłodszym strzelcem gola w Ekstraklasie (16 lat, 52 dni). Później był też najmłodszym zdobywcą 100 bramek na tym szczeblu (22 lata, 111 dni), a także jedynym królem strzelców w czterech sezonach z rzędu. Fenomen!

Inne wydarzenia:

1962 – zmiana formatu rozgrywek z wiosna – jesień na jesień – wiosna
1965 – Polonia Bytom jako pierwszy klub Ekstraklasy zdobywa europejskie trofeum UEFA – Puchar Rappana
1967 – zawodnicy z Ekstraklasy po raz pierwszy nominowani do Złotej Piłki (Włodzimierz Lubański, Zygfryd Szołtysik)
1969 – występ najmłodszego piłkarza w historii Ekstraklasy (Janusz Sroka – Cracovia, 15 lat 57 dni)

LATA SIEDEMDZIESIĄTE

Najwspanialszy pod względem sukcesów okres w polskiej piłce – zarówno klubowej, jak i reprezentacyjnej. Finał Pucharu Zdobywców Pucharów, półfinał PEMK dla Legii, medal MŚ, złoto oraz srebro IO dla kadry Polski prowadzonej przez Kazimierza Górskiego. Zawodnicy z Ekstraklasy w każdej z tych imprez stanowili 100% składu biało-czerwonych, a trzech z nich: Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato i Andrzej Szarmach zostawało królami strzelców tych międzynarodowych turniejów.

Inne wydarzenia:

1970 – Piotr Czaja ustanawia rekord najdłuższej serii bez wpuszczonego gola (1005 minut)
1974 – 3. miejsce Kazimierza Deyny w Złotej Piłce

LATA OSIEMDZIESIĄTE

Po trzynastu latach klubowi reprezentującemu Ekstraklasę znów udało się awansować do półfinału PEMK. Tym razem dokonał tego Widzew Łódź. Zawodnicy z polskiej ligi po raz drugi w historii stanęli także na podium Mistrzostw Świata 1982, tym razem już pod wodzą Antoniego Piechniczka.

LATA DZIEWIĘĆDZIESIĄTE

Zmiany ustrojowe w kraju i zmiany w europejskich rozgrywkach. Archaiczny PEMK został przemianowany na Ligę Mistrzów. Pierwszymi drużynami w Polsce, którym udało się dostać do fazy grupowej tych rozgrywek były Legia Warszawa oraz Widzew Łódź. Te dwa zespoły stanowiły też duet nierozłącznych rywali w tym czasie. W sezonie 1996/97 ex aequo ustanowiły niepobity do dziś rekord w liczbie zwycięstw w jednej edycji Ekstraklasy (27). O tytule zadecydował wtedy mecz uznawany przez wielu za najsłynniejszy w historii rozgrywek. Do 88. Minuty Legia prowadziła 2:0 i… przegrała 2:3, tracąc szansę na złoto.

Inne wydarzenia:

1991 – Legia w półfinale PZP
1997 – Widzew ustanawia najdłuższą serię zwycięstw w Ekstraklasie (13 meczów)

PIERWSZA DEKADA XXI W.

Uśpiona w walce o najwyższe ligowe zaszczyty Wisła Kraków przebudziła się pod koniec XX wieku. W 1999 roku pierwszy raz od 21 lat zdobyła mistrzostwo kraju. Szczyt jej potęgi przypadł zaś na początek bieżącego stulecia. W pierwszej dekadzie tego okresu aż sześć razy to właśnie Biała Gwiazda kończyła ligę na pierwszym miejscu. Ustanowiła też w tym czasie rekord najdłuższej serii bez porażki w lidze (38 meczów)

Inne wydarzenia:

2003 – Janusz Jojko (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – najstarszym piłkarzem w historii w Ekstraklasie (43 lata 41 dni)
2005 – utworzenie Ekstraklasy S.A.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: