Jak w listopadzie 1939 roku Słowacja zajęła niewielkie tereny Polski

Mało kto pamięta, że ponad 70 lat temu, w listopadzie 1939 roku, niewielkie tereny Polski w rejonie Spiszu i Orawy zostały włączone do państwa słowackiego. W ten sposób Słowacja, która wraz z Niemcami uczestniczyła w agresji na Polskę, stała się kolejnym - obok III Rzeszy, ZSRR i Litwy - uczestnikiem rozbioru ziem Rzeczpospolitej na początku II wojny światowej.

WOJNA Z POLSKĄ POD NIEMIECKIM PRZYMUSEM

"Strategiczną sytuację Polski w 1939 roku pogorszył upadek Czechosłowacji i powstanie państwa słowackiego, pod względem politycznym i wojskowym zależnego od Niemiec. Nasze linie obronne wydłużyły się o 600 km, a Niemcy zyskali w Słowacji bazę wypadową do uderzenia na Polskę z południa przez Karpaty" - przypomina prof. Paweł Wieczorkiewicz z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego 

Broniąca południowego frontu Armia "Karpaty" miała przeciwko sobie nie tylko wojska niemieckie (18 Korpus i dywizje górskie), ale także armię słowacką. Składała się ona z trzech dywizji piechoty - "Janosik", "Skultety" i "Razus" oraz ze zgrupowania wojsk szybkich "Kalincak".

Słowacy, którzy nacierali w kierunku Zakopanego, Bukowiny, Piwnicznej, Nowego Sącza, Komańczy, Leska i Cisnej, 2 września 1939 roku zajęli Czorsztyn. Walki ze słabszymi siłami polskimi miały charakter lokalnych wypadów i drobnych potyczek.

Wojska słowackie wkroczyły około 30-50 km w głąb Polski. Po 8 września zostały przesunięte przez Niemców do działań osłonowych.

Dekoracja wojsk słowackich po kampanii wrześniowej

"Wojna z Polską, wymuszona przez Niemców, nie była jednak na Słowacji popularna. Wielu Czechów i Słowaków uciekało do Polski, gdzie organizowano Legion Czeski i Słowacki. 1 września 1939 roku, gdy wojska słowackie razem z niemieckimi wkraczały do Polski, poseł słowacki w Polsce Ladislav Szathmary złożył w Warszawie oświadczenie potępiające działania swojego rządu, wyrażające solidarność z Polską oraz prośbę o azyl" - zwraca uwagę historyk.

SPORNE ZIEMIE

Słowacja miała wobec Polski roszczenia terytorialne. Chodziło o tereny Spiszu i Orawy, które - niegdyś polskie - po 1918 roku w większej części znalazły się w granicach ówczesnej Czechosłowacji. Po Traktacie Monachijskim w 1938 roku Polska odebrała tereny Spiszu i Orawy, łącznie kilka gmin. W 1939 roku upomniała się o nie Słowacja przyłączając przy okazji także część ziem wcześniej należących do Polski. Po zakończeniu II wojny światowej przywrócono granicę sprzed 1938 roku.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: