Sopocki Dom Aukcyjny: Beksiński, Szajna i Radwański na aukcji

Już 18 marca w Sopockim Domu Aukcyjnym o godzienie 17.00 koneserzy sztuki współczesnej będą mogli licytować obrazy, linoryty i rzeźbę takich twórców jak: Józef Szajna, Zdzisław Beksiński,  Stanisław Radwański, Teresa Pągowska, Stanisław Fijałkowski czy Igor Mitoraj. 

Wystawionych na aukcję prac jest łącznie 65. Ich ceny są zróżnicowane. Linoryt Stanisława Fijałkowskiego przedstawiający "Ostatnią wieczerzę według Durera" można licytować od 3,6 tys.; pracę Bez tytułu Zbigniewa Beksińskiego od 90 tys. natomiast "Wnętrze niebieskie" Jacka Sienickiego to już wydatek od 100 tys. w górę. Wśród prezentowanych i wystawionych rzeźb rozpiętość cenowa także jest dość spora. "Eurydyka" Alfreda Wiśniewskiego wyrzeźbiona w drewnie może trafić do nas już za 4 tys. ale już odlany z brązu "Kompozytor" Stanisława Radwańskiego to 70 tys.

Wyjątkowy Szajna

Do wyjątkowych prac oferowanych przez Sopocki Dom Aukcyjny należy "Obraz z czarną plamą" z 1959 roku, autorstwa Józefa Szajny, wystawiany m.in we Florencji, w Monachium, Mediolanie i Rzymie. Sama postać artysty jest warta wspomnienia, gdyż to jedna z najwybitniejszych postaci świata teatru i sztuki. Malarz, scenograf, reżyser, teoretyk teatru, twórca autorskich, nowatorskich przedstawień, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Warto przypomnieć, że Józef Szajna reprezentował Polskę między innymi na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji (1970 i 1990) oraz Biennale w Sao Paulo (1979 i 1989), gdzie w 1979 roku został wymieniony wśród pięciu pierwszych artystów. Niemały wpływ na jego twórczość miały lata wojenne, gdy jako uczestnik walki antyfaszystowskiej został aresztowany i był więźniem obozów KL Auschwitz i Buchenwald.

Józef Szajna (1922 Rzeszów – 2008 Warszawa) Obraz z czarną plamą, 1959, technika mieszana, płótno, 100 × 72 cm, niesygnowany, adnotacja na odwrocie: Galeria Studio/Obraz z czarną plamą/1959, cena wywoławcza: 32 000

Mroczny Beksiński

Po sukcesie filmu "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana Matuszyńskiego o nazwisku Beksiński znowu zrobiło się głośno. Jednak miłośnikom polskiej sztuki współczesnej nie trzeba tego nazwiska przedstawiać. Zbigniew Beksiński - malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta posługujący się grafiką komputerową. Wystawiał swoje prace w Niemczech i we Francji. Warto nadmienić, że jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w Muzeum Sztuki w Osace. To twórca bardzo charakterystyczny, mroczny i rozpoznawalny. Jego prace są kontrowersyjne, emanujące seksualnością i śmiercią.

   

Zdzisław Beksiński (1929 Sanok – 2005 Warszawa), Bez tytułu, 1992, olej, płyta, 92 × 88 cm, sygn. na odwrocie:BEKSIŃSKI/1992, litera N w okręgu cena wywoławcza: 90 000 zł, 

Gdański Radwański 

Przy okazji aukcji polskiej sztuki współczesnej nie sposób nie wspomnieć związanego przez wiele lat z gdańską ASP profesora Stanisława Radwańskiego, jednej z najwybitniejszych osobowości współczesnej rzeźby polskiej, laureata wielu nagród i odznaczeń - w tym srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Być może już w sobotę rzeźba profesora Radwańskiego "Kompozytor" znajdzie nowego właściciela. 

Stanisław Radwański (ur. 1941, Połczyn) - Kompozytor, 1986, brąz koloidalny, podstawa marmurowa, wys. 79 cm, szer. 55 cm, sygn. z tyłu: ST. RADWAŃSKI, Wystawiana m.in.: „bez korekty”. Wystawa rzeźb prof. Stanisława Radwańskiego i jego absolwentów, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, 5 grudnia 2013 – 19 stycznia 2014 Reprodukowana: bez korekty. Prof.. Stanisław Radwański i jego absolwenci, Akademia Sztuk
Pięknych w Gdańsku Wydział Rzeźby i Intermediów, Gdańsk 2014, s. 103 cena wywoławcza: 70 000 zł

Przypominamy, że wszystkie oferowane prace można oglądać na trwającej do 18 marca wystawie przedaukcyjnej. Czy podczas tej aukcji któraś z prac osiągnie zawrotną cenę? Ile koneserzy są gotowi zapłacić za polską sztukę współczesną? O tym przekonamy się już w sobotę, w Sopockim Domu Aukcyjnym, ul. Bohaterów Monte Cassino 43 o godz. 17.00. 

foto: Sopocki Dom Aukcyjny

(Red) Karoll 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: