O pruszczańskim kapłanie co wieś przed UPA uratował

Legenda Pruszcza Gdańskiego, ksiądz który obronił przed ukraińska masakrą całą galicyjską wieś. Żołnierz Armii Krajowej i WiN. 1 marca, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dwaj historycy z Pruszcza Gdańskiego: Jan Hlebowicz i Bartosz Gondek, udali się na Podkarpacie, aby w rok Księdza Józefa Waląga odszukać ślady związane z niezwykłym pruszczańskim kapłanem. O tym co zobaczyli i czego się dowiedzieli, opowiedzą jutro w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim

W 2017 roku mija 60 lat od rozpoczęcia posługi duszpasterskiej w Pruszczu Gdańskim przez księdza Józefa Waląga, kapitana Armii Krajowej, Żołnierza Niezłomnego, działacza Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, więźnia stalinowskiego i pamiętanego do dziś żywo przez wiernych, proboszcza parafii p.w Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oraz ustanowienia przez Radę Miasta Pruszcz Gdański roku 2017, jako poświęconemu pamięci księdza Józefa Waląga, dwaj historycy z Pruszcza Gdańskiego: Jan Hlebowicz i Bartosz Gondek, udali się na Podkarpacie, aby odszukać i przypomnieć tam ślady związane z pruszczańskim kapłanem.

- Najważniejszym punktem wyprawy dwóch historyków była podkarpacka wieś Moszczenica, położona niedaleko Gorlic, w której 2 stycznia 1910 roku urodził się ksiądz Waląg. Tutaj, jako dziecko przeżył I Wojnę Światową i dorastał. Tutaj pojawiał się w kolejnych latach, także podczas okupacji niemieckiej.

- Ksiądz Józef Waląg jest nadal bardzo żywą postacią pośród mieszkańców Moszczenicy. Wraz z arcybiskupem Leonem Wałęgą, ks. Prałat jest jednym z najważniejszych, zasłużonych mieszkańców miejscowości - mówi Bartosz Gondek.

- Udaliśmy się na miejscową parafię, mając nadzieję na wgląd w księgi parafialne. Odwiedziliśmy też wójta gminy, Jerzego Wałęgę, który wraz z Burmistrzem Pruszcza Gdańskiego Januszem Wróblem, zainicjowali ideę podjęcia w roku poświęconym Księdzu Walągowi, wspólnych działań upamiętniających kapłana.

Historycy wzięli sobie za cel także miejscowość Łukawiec, gdzie Ksiądz Waląg spędził znaczną część wojny (1941-1946). - To tutaj mieścił się sztab obwodu AK Lubaczów. W 1944 roku Prałat zorganizował tutaj także skuteczną obronę przeciw atakowi band UPA. Był to duży sukces, biorąc pod uwagę masakry, jakie miały miejsce w sąsiednich wsiach - mówi Jan Hlebowicz. - Postanowiliśmy zapytać najstarszych mieszkańców wsi, czy pamiętają ks. Józefa Waląga i epizod obrony miejscowości przed ukraińcami, oraz jego aresztowanie w 1946 roku.

Historycy zaglądnęli także do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie w więzieniu UB przetrzymywany był kapłan i do niezwykle bogatego w zbiory, Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Efektem wyprawy jest relacja i nowe, nieznane dotąd zdjęcia z miejsc związanych z życiem Księdza Waląga.

 

O nieznanych w Pruszczu epizodach z życia kapłana będzie można posłuchać podczas spotkania, które odbędzie się 4 marca 2017 roku o godz. 17:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim ul. Wojska Polskiego 34 Zapraszamy! Wstęp wolny!

(red.) fot. Bartosz Gondek

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: