Masońskie dokumenty na aukcji w Gdańsku

Co łączy prace Wojciecha Kossaka, miedzioryty Michała Anioła, plakaty Wiktora Górki ze szwajcarskimi zegarkami, miśnieńską porcelaną i oryginalnym certyfikatem przyjęcia do loży masońskiej? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że kompletnie nic. Różne dziedziny sztuki: od malarstwa i plastyki przez jubilerstwo po ceramikę. Rozmaite techniki wykonania i przeznaczenie przedmiotów.

Jednak jest kilka elementów, które łączą brylantową biżuterię z perelowskim plakatem o przestrzeganiu przepisów BHP, wiszącym niegdyś w jakimś zakładzie. To piękno, które przykuwa uwagę. To zainteresowanie, jakie te przedmioty budzą w osobach, które je oglądają. Łączy je również to, że są na wyciągnięcie ręki. Już 4 marca o godz. 17:00 w Gdańskiej Galerii przy ul. Długiej 2/3 będzie można je wylicytować podczas aukcji organizowanej przez Sopocki Dom Aukcyjny.

Ogromną zaletą tego wydarzenia jest to, że nie jest ono tematyczne. SDA wystawia przedmioty, które mogą zgromadzić koneserów pędzla Kossaka, miłośników brylantowej biżuterii jak i łowców osobliwości. Ciekawostką jest także miedziorytwg Michała Anioła Buonarottiego, przedstawiający Bitwę pod Casciną a także plakat "Poznaj, zapamięta i stosuj zasady BHP, autorstwa Witolda Górki, z 1966 roku. Każda "Varia" to po trosze targowisko osobliwości. Do tej kategorii z pewnością należy zaliczyć Certyfikat dyplomowy potwierdzający przyjęcie do wolnomularskiej Loży Daughters of Rebekah z Massachusetts, wystawiony 7 kwietnia 1892 r. na nazwisko Jamesa H. Butlera, oraz kilka innych dokumentów związanych z masonerią.

Sztuka przestaje być zarezerwowana dla najbogatszych i coraz więcej osób może sobie pozwolić na zakup oryginałów. Kupujący coraz częściej traktują dzieła sztuki jako lokatę kapitału. Aukcje organizowane przez Sopocki Dom Aukcyjny – największą tego typu placówkę w Polsce – cieszą się coraz większą popularnością. Kupujących przyciągają tak znane nazwiska artystów, jak i przystępne ceny wystawianych przedmiotów. Zdarza się, że już przed rozpoczęciem aukcji część dzieł jest zarezerwowana. Jak będzie tym razem i czy padnie kolejny rekord? O wynikach aukcji przekonamy się już w weekend.

(Red.) Karoll, fot Sopocki Dom Aukcyjny

XVI Aukcja Varia

Sopocki Dom Aukcyjny

4 marca o godz. 17:00

Gdańska Galeria SDA przy ul. Długiej 2/3

Wystawa przedaukcyjna do dnia aukcji.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: