Mazurek Dąbrowskiego 90 - te urodziny hymnu

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie zna tej pieśni. Towarzyszy nam podczas oficjalnych państwowych uroczystości,  słuchamy jej podczas międzynarodowych meczów piłkarskich. A chyba najchętniej wtedy, gdy chwilę wcześniej złoty medal ozdobił pierś polskiego sportowca. Mazurek Dąbrowskiego jako hymn, obchodzi 90-te urodziny. 

Dokładnie 26 lutego 1927 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało okólnik ogłaszający zmodyfikowaną wersję "Mazurka Dąbrowskiego" - popularnej pieśni patriotycznej powstałej w 1797 roku we Włoszech oficjalnym hymnem narodowym.

Początkowo "Mazurek" składał się z sześciu zwrotek i jego tekst brzmiał: Za rękopisem Józefa Wybickiego: (1) Jeszcze Polska nie umarła/ kiedy my żyjemy/ Co nam obca moc wydarła/ szablą odbijemy/ (ref.) Marsz, marsz, Dąbrowski/ do Polski z ziemi włoski/ za Twoim przewodem/ złączem się z narodem/ (2) Jak Czarniecki do Poznania/ wracał się przez morze/ dla ojczyzny ratowania/ po szwedzkim rozbiorze/ (3) Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę/ będziem Polakami/ dał nam przykład Bonaparte/ jak zwyciężać mamy/ (4) Niemiec, Moskal nie osiądzie/ gdy jąwszy pałasza/ hasłem wszystkich zgoda będzie/ i ojczyzna nasza/ (5) Już tam ojciec do swej Basi/ mówi zapłakany/ +słuchaj jeno, pono nasi/ biją w tarabany+/ (6) Na to wszystkich jedne głosy:/ Dosyć tej niewoli/ mamy Racławickie Kosy/ Kościuszkę, Bóg pozwoli"  

W tym samym roku w tekście pieśni nastąpiły zmiany: zrezygnowano z dwóch zwrotek (4 i 6) oraz zmieniono rymy: "nie umarła - wydarła" na "nie zginęła - wzięła". Poza tym poprawiono tekst pod względem stylistycznym. 

Po II wojnie światowej tekst hymnu nie został zmieniony i władze PRL umieściły zapis o obowiązującym hymnie w konstytucji, która weszła w życie 22 lipca 1952 roku. 31 stycznia 1980 roku tekst i nuty hymnu zostały zatwierdzone przez Sejm w ustawie o godle, barwach i hymnie.

"Mazurek Dąbrowskiego" jako jedyny hymn na świecie ma swoje muzeum. Mieści się ono w Będominie - rodzinnym dworku Józefa Wybickiego i jest oddziałem gdańskiego Muzeum Narodowego.

(Red.) Karoll fot. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

https://www.facebook.com/polnocna/posts/1313433428716851